За Кирил Митов технологиите са предизвикателство и удоволствие. Той е един от основателите на Robopartans – училище по роботика. Целта му е да събуди и затвърди интереса на учениците към физика, информационни и комуникационни технологии, математика и като цяло технически науки. Проектът дава възможност на учениците да мислят, грешат, създават и да бъдат оригинални. С помощта на реални роботи предоставят един по-практичен поглед към науката. За последните три години училището събира хиляди ученици, които в следващите години ще могат да променят средата, в която живеят.
Още 18-годишен превежда литература за роботизирани системи от английски на български език. Завършил е Технически университет, София. Той е инженер и предприемач. Работил е в редица малки и големи международни компании. Специалист е в областта на програмирането на софтуер с отворен код и е първият българин committer (много висок статус) в две от най-големите общности на отворен код в света: Eclipse Foundation и Apache Foundation.
В главата му в момента се е зародила нова идея, чиято реализация е на ръба между технологията и личността и има потенциал да повлияе на огромна част от света. Нямаме търпение да научим повече за този нов проект, а преди това ето неговото представяне за "40 до 40" в ефира на Дарик радио дни преди новата година:
На гости ни е Кирил Митов. Той е създател на училището за роботика Robopartans. Наскоро Кирил ни гостува, за да разкаже за състезание, в което участваха деца от различни възрасти и тяхната задача беше да правят роботи. Как мина състезанието?
Кирил Митов: Останах много доволен. Два отбора продължиха на полуфиналите в Чехия, където стигнаха до второ и четвърто място. Сега предстоят финали в Германия, на 25 януари.
Става въпрос за състезание за конструиране на роботи с части от лего. Лего е водещ лидер на роботизирани системи. Robopartans е училище, в което се записват деца от различни възрасти и то ги подготвя как да строят такива системи. Но ги подготвя и в други области на знанието, нали?
Кирил Митов: От известно време Robopartans не е само училище по роботика. Целта ни е да ги запознаем с техническите науки. Състезанието е мястото, където те да проявят своите знания и умения и да получат обратна връзка. Да разберат какво са научили, какво могат още да развият в себе си. Надяваме се с времето да се явяват на по-сложни състезания, да търсят по-сложни решения.
Като се замислиш, хората, които минават за лидери, са или представители на хуманитарните науки, или филолози, или юристи. Настрани остават точните науки. Споделяш ли това твърдение?
Кирил Митов: Донякъде е вярно. Но като погледнем как се развива интернет, как се развива в глобален аспект общуването между хората, все повече се убеждаваме, че правилата ги залагат инженерите. Начинът, по който общуваме в онлайн пространството, определя и софтуерът, който измисляме. Това има много по-голямо влияние от законите.
Все повече скритият инженер остава гръбнакът и той има много повече власт от законите, които формално имат влияние над хората. Интернет е много по-прозрачен и с времето това ще се засили.
В така нареченото ново общество - "40 до 40" - има много млади талантливи хора, които са активни и успешни със своите проекти. Как ти звучи определението, че те могат да бъдат новите лидери на България?
Кирил Митов: Могат да бъдат. Но първо трябва да променим начина си на мислене и представите си за лидерите. Нещата няма да се оправят, докато под "лидер" разбираме човек с мътно минало, политически опетнен, когото продължаваме да издигаме и избираме.
В момента, в който започнем да търсим лидери, които да бъдат честни, упорити, с перспективи, те ще се появят.
Хората, които са вътре в тази общност, са променили своето мислене и представи. Сега остава да започнат да променят малко по малко възприятията и да разчупят стереотипите им. Как хората около теб приеха тази инициатива на Дарик, какви са коментарите?
Кирил Митов: За всички беше много интересна инициатива. За нас тя дава възможност да популяризираме проектите си. Имаме много фенове в интернет пространството, които се зарадваха на инициативата. Разговаряхме с някои родители, които проявиха интерес към проекта на Дарик - как се с случило, какво представлява, каква е нашата роля. Аз съм особено приятен изненадан от ефекта, който получаваме.
На каква възраст е добре малките да започнат да строят роботи?
Кирил Митов: Хубаво е да започнат на възраст, когато вече имат изградено абстрактно мислене. Например – при десетгодишните. Това е възрастта, когато можеш да започнеш да изучаваш езика на техническите науки. Опитваме се да работим и с деца на шест години, но те все още го нямат. Ние търсим момента, когато те могат да мислят абстрактно.
Това ли е основата на инженерството? Абстрактното мислене?
Кирил Митов: В инженерните науки е хубаво човек да работи с абстрактните понятия. Например в програмирането всеки език е основан на три абстракции. Колкото по-малък ги усвоиш, толкова по-лесно ще ти е в разработката на софтуера.
Разкажи ми за горната граница. Има ли деца, които губят интерес и други, на които им е малко това предизвикателство и търсят още и още?
Кирил Митов: Горната граница сме я сложили около 16-годишна възраст. След тази възраст има ученици, които не се включват в тези занимания, защото са избрали друга посока. На тези, които все още проявяват желание, им помагаме да станат по-добри специалисти. Целта на училището е да привлече повече деца да влязат и да опитат. До 16 години е възрастта, когато младият човек трябва да опита, за да разбере накъде иска да продължи.
Кои са най-добрите инженери - тези, които успеят да се справят най-добре с абстракцията, тези които притежават инженерен гений или тези, които залягат над учебниците?
Кирил Митов: Инженерните науки са доста трудни. Изисква се да си доста запален и да положиш много усилия. За мен най-успешните инженери са тези, които са усетили таланта, увлечението си от най-ранна възраст. Спомням си, когато бях на шест години, измислих уред за фитнес. Майка ми даде картинката на един свой приятел техник, който не можа да разбере какво искам да кажа с тази скица, но аз имах ясна представа и разбирах начертаната от мен картинка. Разговарял съм с други инженери, които са споделяли мнението, че това е точно моментът, в който се запалваш и решаваш да продължиш.
Имаш ли усещането, че титлата инженер загуби популярност?
Кирил Митов: Да, авторитетът на тази професия изчезва и мога да кажа защо. В момента от хората с титла инженер само една малка част практикуват професията си. Дадох си сметка, че инженерите все по-рядко се занимават с инженерна дейност. Затова може би загуби значение. Аз самият също се подписвам само с името си, без инж. отпред.
Може ли да се върне тази сила на титлата или пък нещо друго да я замени?
Кирил Митов: Може. Ако погледнем формалното академично обучение, то е това, което ти дава титлата. И ако в това нещо има вяра, в титлата също ще има вяра. В момента няма много вяра в това обучение, затова и титлата е загубила своето значение.
Докато другата гледна точка - инженерите в интернет - там никой не е с титла, там всеки е с възможностите си. Ако погледнем развитието на отворения код, на отворените технологии, там няма формална титла. Всеки знае какво си направил и какви са твоите възможности. Всеки те уважава заради това, които си направил. Вярвам, че това уважение, което го има в интернет пространството, но го няма в академичния свят, по някакъв начин в бъдеще ще се балансира.
Между възпитаниците на това училище има ли уважение? Давате ли им някакво определение, като завършат обучението си?
Кирил Митов: Опитваме се да не ги оценяваме. Не искаме да даваме формални оценки като шест, пет и т.н. В последно време започнахме да им даваме рангове. Те дават усещане как се справят децата в групата, така че тези, които имат проблем, да знаят към кого да се обърнат. Всички деца могат да се справят, ако полагат усилия. Някои естествено са с повече възможности, но това дава шанс на останалите да се групират около тях и да знаят кои са капитаните.
В момента сте във ваканция?
Кирил Митов: Да, пуснахме децата и ще се съберем отново след 10 януари.
Поставихте ли им задачи за вкъщи?
Кирил Митов: Състезанието беше много тежко и натоварено с много задачи. Затова сме им дали почивка. Нека се отърсят от всичко, свързано с образованието им, за да може с нови сили да започнат след ваканцията.
Ако някой иска да запише детето си, къде може да получи информация и какво би било добре да направи?
Кирил Митов: На сайта на училището има обявени групи за втория учебен срок. Родителите могат да се информират за това как ще организират логистиката и децата могат да се запишат в група, в която да участват.
Могат ли от началото на годината или трябва да чакат?
Кирил Митов: Трябва да видят втория учебен срок, защото тогава се случват много промени около учениците.
В личен план също ли ще си дадете почивка?
Кирил Митов: В личен план до такава степен съм решил да почивам, че се надявам до 5 януари да не отварям никакви мейли и да не ми се налага да стигам до офиса.
Това възможно ли е?
Кирил Митов: Не съвсем. Сега имам едни партньори от Русия, с които разработваме такъв вид училище и на тях точно по това време им се доработи. В момента тече оживена кореспонденция.
Какво се пожелаваш на инженерен език за следващата година?
Кирил Митов: Не знам как да отговоря.
Много се радвам, че Дарик осъществи този проект, който е насочен към хора, които правят стойностни неща. Поздравявам те за това, което правиш. Специални поздрави на хлапетата.
Кирил Митов: Следващия път направете класацията "42 до 42", защото в инженерната наука много хора се бъзикат с това число и може да хванете много тънки моменти. 42 е отговорът на много въпроси и се използва в много алгоритми. Използва се силно в инженерната наука.
Добра идея. Много благодаря за това гостуване на Кирил Митов - един от създателите на училището по роботика Robopartans и участник в инициативата на Дарик "40 до 40".

6 часа
ДБ ще внесе декларация в парламента в подкрепа на влизането в еврозоната веднага
"Да, България" ще внесат декларация в Народното събрание, която да потвърди, че България ...
6 часа
Голямо задръстване на входа на София през Владая
Затруднено е движението по пътя на влизане в София през село Владая.
От МВР посочиха ...
7 часа
Юристи срещу референдума: Той е противоконституционен
Опитът парламентът да бъде поставен в положение да свика противоконституционен референдум ...
8 часа
Жители на „Захарна фабрика“ блокираха булевард „Сливница“
Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират ...
8 часа
Великобритания планира мерки за ограничаване на визите за квалифицирани работници
Британското правителство очерта планове за ограничаване на визите за квалифицирани ...
8 часа
Отличия в образованието: МОН връчи наградите „Св. Иван Рилски“
Министерството на образованието и науката връчи годишните награди „Св. Иван Рилски“ ...
8 часа
Изписаха децата, пили вода с белина в детска градина
Седемте деца от детска градина "Звездичка" във Варна, които бяха настанени в университетската ...
9 часа
Германският външен министър: Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства
Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави ...
10 часа
Просветният министър: България отбелязва своя цивилизационен принос чрез писмеността
С делото на светите братя Кирил и Методий отбелязваме приноса на България към европейската ...
11 часа
Ердоган: Турция е готова да стане домакин на преговори между Русия и Украйна
Турция е готова да стане домакин на преговори за прекратяване на огъня и за траен мир ...
13 часа
Фонтанът на площад Славейков побеля (СНИМКИ)
Фонтанът на площад Славейков в столицата е в необичайно състояние – пълен с бяла пяна.
[img ...
13 часа
Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Една от най-натоварените точки от пътната мрежа на страната ни е край Пловдив заради ...
14 часа
Новият игумен на Зографския манастир бе интронизиран в Атон
В Зографския манастир в Света гора се състоя тържествена интронизация на новия игумен ...
14 часа
Зеленски: Добър знак е, че руснаците започнаха да обмислят прекратяване на войната
Украинският президент Володимир Зеленски определи като положителен знак това, че ...
15 часа
Битката за живот без количка: Близнаци от Русе чакат шанс да направят първата си крачка
Близки и приятели на семейство от Русе се опитват да им помогнат като събират пари ...
15 часа
София остава без градски транспорт – ето кога
Индикациите до момента са от 4:00 до 8:00 ч. на 14 май София да бъде блокирана и да няма градски ...
15 часа
Тръмп определи днешния ден като „потенциално велик“ за Русия и Украйна
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази увереност, че краят на конфликта в Украйна може ...
16 часа
Радина Червенова: Любовта ни с Коко преживя предателства, раздели и болест, но оцеля (ВИДЕО)
Пред Мариян Станков – Мон Дьо тя споделя спомените от телевизията, предателствата ...
16 часа
Стела и Дани от „Един за друг“: Останалите двойки не ни харесваха, защото ние не разбирахме тяхната игра
Стела и Дани са една от най-противоречивите двойки в “Един за друг” тази година. Стела ...
16 часа
ДБ предлагат Народното събрание да излезе с твърда позиция за приемане на еврото
„Демократична България“ излезе с позиция относно предложението на президента Румен ...
16 часа
Десет селища в община Павликени са на воден режим
Десет селища в община Павликени са на воден режим. Проблемът е от години, но в последната ...
16 часа
Океаните се затоплят по-бързо в две ивици около земното кълбо
Световният океан се нагрява по-бързо в две ивици около земното кълбо - една в южното ...
17 часа
„Локали“ удариха момче по главата със стъклено шише в градския транспорт
Младежи удариха момче по главата със стъклено шише в градския транспорт. Пострадалото ...
17 часа
Най-полезните риби за здравето и какво ни дават
Рибата отдавна е известна като суперхрана, богата на омега-3 мастни киселини, висококачествен ...
17 часа
Пари в брой или плащане с карта: Кое е по-добре
Трябва ли на касите в магазините и заведенията да може да се плаща и в брой? Или пък ...
17 часа
Напрежение в ботевградското село Скравена след брутален побой (ВИДЕО)
Напрежение в ботевградското село Скравена след брутален побой над местен жител. Заподозреният ...
17 часа
Папа Лъв XIV призова световните лидери да спрат войната
Папа Лъв XIV призова световните лидери да спрат войната и се застъпи за „справедлив“ ...
17 часа
По погрешка: Мъж изхвърли 20 000 евро в боклука
Сумата от 20 000 евро е била върната на 69-годишен жител на Атина, който по погрешка изхвърлил ...
18 часа
Какво причинява високият холестерол и как да го намалите
Холестеролът има известен проблем с имиджа си. Веществото, което циркулира в тялото ...
1 ден
Стотици участваха в шествие в памет на загиналите в дискотеката в Кочани
Стотици изпълниха централните улици на град Кочани, РС Македония и преминаха покрай ...
1 ден
Преговорите между Китай и САЩ за тарифите са преустановени
Преговорите между Китай и САЩ в Женева за разрешаване на търговската война между двете ...
1 ден
Песков: Москва ще обмисли предложението за 30-дневно прекратяване на огъня
Москва "ще трябва да обмисли" представеното от западните съюзници на Украйна предложение ...
1 ден
Мистериозна смърт в Гърция с българска следа
Големите гръцки медии пишат за българка, замесена в мистериозна история с три поредни ...
1 ден
Патриарх Даниил: Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си
Вярата ни учи да възрастваме в единство и любов помежду си, каза пред журналисти Българският ...
1 ден
Часове след подписване на примирието: Взривове се чуват в индийската част на Кашмир
Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, ...
1 ден
Желязков: Всички трябва да направим така, че Украйна да е във възможно най-силна позиция
България подкрепя Украйна от самото начало на войната. Всички трябва да направим така, ...
1 ден
Следваща българска визита при новия папа, подготовката вече тече
Традицията български държавници да имат аудиенция при папата на 24 май ще бъде продължена. ...
1 ден
Втори ден на разгорещени дебати за еврореферендума (ОБЗОР)
След като вчера вечерта президентът Румен Радев обяви в обръщение към народа и Народното ...
1 ден
Българската делегация пристигна в Света гора
Българската делегация пристигна в Зографския манастир по повод интронизацията на ...
1 ден
Грешка с щастлив край: Върнаха 20 000 евро на мъж, изхвърлил ги на боклука
Сумата от 20 000 евро е била върната на 69-годишен жител на Атина, който по погрешка изхвърлил ...