Неоспорим факт е, че през тази година повечето хора и фирми получиха достъп до кредити. Едно от най-големите очаквания на българите при влизането на страната ни в Европейския съюз, бе, че лихвите по кредитите ще се понижат. Това обаче не се случи. Председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян е категоричен, че тези надежди са били подхранени не от реалната ситуация на пазара. Причината е, че лихвите се определят не от членството в една или друга организация, пък било то и Европейският съюз, а от състоянието на националната икономика и рисковете пред нея, както и от цената на парите. Доказателство за думите му е и това, че за този месец основният лихвен процент, който Българската народна банка обяви, е 4,58 процента. За сравнение основната лихва за изминалия месец бе 4,26 на сто, а в началото на годината 3,43 процента.
Защо всички си мислеха, че с влизането в Европейския съюз лихвите ще паднат?
Мисля, че това е била надежда, подхранвана по-скоро от не особено информирани, за да не кажа неграмотни ваши колеги.
Тоест това бяха едни чисто и просто журналистически писания без покритие?
Да, защото самият Европейски съюз, говоря за държавите, които са по-отдавна там, лихвените равнища не са едни и същи.
И българските банки няма как да предложат някакви по-ниски лихви?
Да, защото лихвите не се влияят директно от административната ни принадлежност към дадена структура в света, а от рисковете в икономиката, от цената на парите в света и други фактори.
За достъпа до кредити, това, че много повече хора получиха възможност да ползват банковите продукти кредити, това е факт.
Това е факт и то е свързано основно с това, че средата в България след влизането в Европейския съюз е една степен по-предсказуема поне и това дава увереност както на кредитополучателите, така и на банките да кредитират.
Голямата конкуренция на нашия пазар също е една предпоставка за повече и по-разнообразни продукти.
Да, въпреки че аз лично мисля, че конкуренцията не бива да води до снижаване на стандартите за кредитиране, тъй като, както знаете, сегашната криза в Америка и в Германия напоследък Великобритания, до голяма степен се дължи на безразсъдно кредитиране и изкушаване от страна на банките на неплатежоспособни клиенти, или клиенти, които по-скоро са били на ръба на платежоспособността и в добри години са били в състояние да обслужват кредитите, но при мъничко влошаване на ситуацията вече не са в състояние да покриват кредитите си, тъй че дано да има благоразумие, както от страна на клиентите, така и от страна на банките, да не влизаме в червената зона, която би създала проблеми в обозримо бъдеще.
Къде е в момента България спрямо тази червена зона. Аз мисля, че централната ни банка направи едни доста рестриктивни мерки и това помогна.
Аз трудно мога да дам мнение, защото не познавам в детайли всяка една банка, затова казвам, дано има регулатори, разбира се, има акционери, има хора, които се занимават с управление на риска в банките. Така или иначе събитията, които в момента се случват по света и чието начало знаем, но не знаем края, карат всяка една банка да се замисли по отношение на рисковия профил и апетита за поемане на допълнителни рискове от такива части на населението, които не са достатъчно платежоспособни.
Това означава ли, господни Хампарцумян, че все по-малко банки ще дават толкова лесно кредити.
Тук не би трябвало да говорим за лесно и трудно. Мисля, че добрите клиенти ще получават все по-лесно кредити. Това, което е важно, е да не се създават изкушения за клиенти, чиято перспектива или чието сегашно състояние не позволява голямо задлъжняване.
Веднага искам да ви попитам за тази ваша идея за създаване на един по-добър кредитен регистър.
Не бих казал, че това е моя идея. Разбира се, аз съм голям поддръжник на това нещо и това е един инструмент, който е изключително важен в етапа, в който се намираме.
Какво трябваше да се включи в този кредитен регистър?
Данни за всички хора, които имат отношение към кредит, като под кредит се разбира ползването на комунални услуги от типа ток, мобилни оператори, защото там всъщност ползвате услугата на кредит. И плащането или неплащането на всеки един кредит, който имате, би трябвало да се отразява на една обща оценка и тази обща оценка ще дава възможност някои хора да имат по-бърз, по-лесен и по-евтин достъп за кредити, а други хора, които са били недобросъвестни, просто да бъдат изключени от системата за вземане на кредит на стоки и услуги или финансови средства.
Този кредитен регистър може да бъде създаден от самите банки, без намесата на централната банка?
Централната банка прави нещо много хубаво, но тя по дефиниция не може да обхване повече от банковия кредит. Надали това е работа и на банките. Има специализирани организации в света, които се занимават с това нещо. Една от тях вече оперира в България, но развитието й, честно да ви кажа, е по-бавно отколкото би ми се искало. Това, разбира се, е изключително деликатна материя, свързана с много чувствителни данни и защитата на тези данни е много важна, от друга страна, много е важно всеки, който е в този регистър, да има право на достъп до информацията, която се съхранява за него, което дава възможност при някаква грешка или някакво недоразумение това да се изчисти.
За това може ли да се работи през следващата година?
Не само може, трябва да се работи и трябва да се намери консенсус между играчите на пазара и да се направят, ако е необходимо, някои нормативни промени, така че да се освободи полето за работа на едно такова кредитно бюро, до го наречем.
През тази година бяхме свидетели на банкови обединения. Вие също ръководите една от най-големите, да не кажа най-голямата банка в страната. Това консолидиране на пазара докога ще продължи? Какво печелят потребителите от него?
Потребителите печелят по-ефективна банка, която би трябвало да е в състояние да им предлага по-разнообразни, по-качествени услуги. Това са обикновено са процеси, то които всички печелят, така наречените синергии. Най-малкия пример ще ви дам, че всяка една банка трябва да има един набор от системи, които се обслужват от минимален брой хора – не може по-малко примерно от 300 човека. Тези 300 човека обаче биха могли да обслужват примерно 100000 клиента, но могат да обслужват и 2 милиона клиента. Именно пък това е печалбата на акционерите и това е икономическият смисъл да се търсят икономии от мащаба при обединяване на банките, както и при обединяване на много други бизнеси.
Тази конкуренция между банките не води ли до някаква степен и до заблуда на потребителите, гледайки някои от банковите реклами.
Някои от колегите може би са по-агресивни, отколкото трябва, но аз не мисля, че агресивната и арогантна реклама е успешна сред интелигентни потребители. Всъщност едни такива агресивни и заблуждаващи реклами по-скоро говорят за подценяване на клиентите. От друга страна, не съм привърженик и на някакви регулации, които биха направили от рекламите някакво съобщение в социалистически стил – без закачка, без душа и без някаква хипербола.
Българинът вече има ли кредитна култура?
Една голяма част от българите – да и мисля, че тя с всеки изминал ден се развива и отива в положителна посока.
Лошите ни кредити са под минимума.
В този момент, в който икономиката върви добре и в който икономическият растеж се подкрепя и доходите на хората, и оборотите на фирмите и така нататък нямаме обезпокоителни сигнали. Това, което не знаем, е как българската икономика и в частност кредитите биха се държали при едно забавяне на растежа. Ние някак си забравихме, че икономиката е циклична, тъй като от осем години вървим нагоре, девета година. На тя е циклична и опасностите по пътя съществуват.
Тоест винаги да се тегли кредит с едно наум?
Ами даже и с две-три, особено когато става дума за по-големи кредити, по-дългосрочни кредити от типа на инвестиционни кредити за фирмите или ипотеки, в които хората си купуват жилища, за да живеят и така нататкък
7 минути
Тръмп номинира Брендън Кар за председател на Федералната комисия по комуникациите
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще номинира Брендън Кар за председател ...
1 час
Сбогувайте се с лошите мисли – практични съвети как да живеем в мир със себе си
Лошите мисли са тези, които често ни карат да се чувстваме зле, да се тревожим, да се ...
1 час
Папа Франциск предложи световно проучване за предполагаем геноцид в Газа
Папа Франциск предложи световната общност да проучи дали по време на военната кампания ...
1 час
Шолц потвърди подкрепата на Германия за Киев и защити решението си да разговаря с Путин
Германският канцлер Олаф Шолц, критикуван за телефонния си разговор с руския президент ...
1 час
Макрон: Путин не иска мир и не е готов да преговаря за него
Руският президент Владимир Путин „не желае мир“ с Киев и не е готов да преговаря за ...
ohnamama.bg
За нашите малки герои: 17 ноември е световният ден на недоносените бебета
На 17 ноември се отбелязва Световният ден на недоносените деца.
Всяка година едно на десет ...
9 часа
Над 12 км опашка от чакащи камиони пред ГКПП „Лесово“
Над 12 километра опашка от товарни автомобили се е образувала пред граничния контролно-пропускателен ...
10 часа
С избирателна активност малко под 19% приключи референдума за Бузлуджа
Общо 18,95 е избирателната активност на референдума в Казанлък във връзка с управлението ...
11 часа
ДНСК за инцидента със загинал и ранени: В сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен ...
11 часа
Двама ученици пострадаха при катастрофа край Девин
Двама души пострадаха при катастрофа на пътя Девин – Широка лъка, съобщиха от МВР.
По ...
12 часа
Затруднено е движението на влизане в София през с. Владая
Затруднено е движението на влизане в София откъм Владая, посочва БТА.
Трафикът в посока ...
13 часа
Теодора след Big Brother: Много съм разочарована от Ивонне
Теодора Янева, един от най-коментираните съквартиранти в Къщата на Big Brother, е новият ...
14 часа
Юлия Навалная оглави протест в Берлин със скандирания „Русия без Путин“ (СНИМКИ/ВИДЕО)
Най-малко хиляда привърженици на руската опозиция, живеещи в изгнание, водени от вдовицата ...
15 часа
Любов или приятелство: Какво разкри Беба от Big Brother за Виктор и Велин (ВИДЕО)
Часове след напускане на Къщата на Big Brother Теодора, или станала по-известна вече като ...
15 часа
Катастрофа край София, има ранени (СНИМКИ)
Тежка катастрофа край вилната зона "Черния кос" на входа на София, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
16 часа
Говорителят на „Хизбула“ е убит при израелски удар в Бейрут
Говорителят на „Хизбула“ Мохамед Афиф е бил убит при израелски удар по гъстонаселен ...
17 часа
Заловиха 41 нелегални мигранти и един каналджия на турско-българската граница
В източния турски окръг Текирдаг е заловена група от 41 нелегални мигранти, които се ...
17 часа
Отбелязваме 74-та годишнина от създаването на Държавния резерв
На 17 ноември 2024 г. се навършват 74 години от създаването на Държавния резерв на Република ...
18 часа
Пожар на Халкидики унищожи яхта за 20 млн. евро на българин
Българска яхта за 20 милиона евро изгоря на Халкидики, предаде БНР.
Все още не е приключило ...
18 часа
Жертва на домашно насилие: След заплаха с нож грабнах детето и тръгнах - боса и без пари
С 30 процента са се увеличили случаите на търсещите помощ жертви на домашно насилие ...
19 часа
Зеленски: Извършена е масирана руска атака по украински енергийни обекти
Руските сили са използваха 120 ракети и 90 безпилотни летателни апарата при извършената ...
19 часа
Защо снимките на децата ни нямат място в социалните мрежи
Раждането на бебето, първата му усмивка, първите му стъпки - родителите обикновено ...
19 часа
„ДПС-Ново начало“: И Ахмед Доган е изключен от партията
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган също е след изключените от движението в събота ...
20 часа
Учени твърдят, че са открили „ахилесовата пета“ на бактерии, устойчиви на антибиотици
Учени твърдят, че са открили "ахилесовата пета" на бактерии, устойчиви на антибиотици, ...
21 часа
Задигнаха каса със сумата от 27 000 лв. от център за гуми в Разград
Каса с пари е задигната от център за гуми в Разград, съобщиха от полицията.
През нощта ...
21 часа
Инициативата на президента „Подкрепи една мечта“ ще подкрепи финансово на 21 младежи за образование
17 студенти в първи курс и 4 отлични ученици в 12-и клас ще получат еднократна финансова ...
22 часа
Мистерията около Ружа Игнатова се заплита: Жива ли е криптокралицата
През изминалата седмица стана ясно, че криптокралицата Ружа Игнатова е получила 50 ...
22 часа
7 вкусни идеи за уютни моменти с кафе
Кафето е любима напитка и винаги е добра идея. Но освен класическото чисто или с малко ...
23 часа
Педиатър: Щамовете на грипа тази година са 4
„Щамовете на грипа се изменят ежегодно. Тази година те са четири – Виктория, Пукет, ...
23 часа
Провежда се референдума за паметника „Бузлуджа“ в Казанлък
В нормална обстановка започна изборният ден на днешния местен референдум в Казанлък ...
1 ден
Първи случай на заразен с по-тежък щам на маймунска шарка в САЩ
Първият известен случай в Съединените щати на по-тежък щам на mpox беше потвърден в Калифорния, ...
1 ден
Природно лекарство: Гъби срещу рак
Гъбите шийтаке съдържат много витамини и микроелементи, а също така имат противовъзпалителни ...
1 ден
Спирането на хляба води до последствия за организма
Отказът от хляба и въглехидратите като цяло стана популярен тренд в последните години, ...
1 ден
Теодора Янева напусна Къщата на Big Brother
Бившата гимнастичка Теодора Янева напусна Big Brother след като получи най-ниската подкрепа ...
1 ден
Изстреляха сигнални ракети срещу дома на Нетаняху
Неизвестни лица изстреляха две сигнални ракети по частната резиденция на израелския ...
1 ден
Кажи ми какъв алкохол предпочиташ да ти кажа какъв човек си
Предпочитаният алкохол може да разкрие дали човек живее здравословно, като почитателите ...
1 ден
Латино ген или добра поддръжка: Дженифър Лопес разкри тайните на своята красота
Дженифър Лопес разкрива, че главната тайна на нейната красота е стриктното спазване ...
1 ден
Ноемврийското слънце ще ни зарадва, температурите слабо се повишават
Над Западна България, Предбалкана и Горнотракийската низина облачността ще се задържи ...
1 ден
Италия изпрати над 15 тона хуманитарна помощ за Газа
Самолет на италианските военновъздушни сили излетя с над 15 тона хуманитарна помощ, ...
1 ден
ЛГБТИ студентите страдат от депресия много по-често от техните връстници
Според ново американско проучване хората, принадлежащи към сексуални и полови малцинства, ...
1 ден
Кои храни не бива да поставяте в микровълновата
Микровълновите фурни правят живота много по-лесен за много хора. Не всички продукти ...