Президентът Румен Радев и сръбският му колега Александър Вучич
Президентът Румен Радев и сръбският му колега Александър Вучич / БГНЕС
Вучич: Сърбия е готова да финансира медии на български език
96340
Вучич: Сърбия е готова да финансира медии на български език
  • Вучич: Сърбия е готова да финансира медии на български език
Сръбският президент Александър Вучич обеща да се погрижи за българите в Западните покрайнини. След среща с президента Румен Радев той обяви, че Сърбия е готова да финансира медии на български език в западната ни съседка. Вучич посочи, че ще направи необходимото българското малцинство в Сърбия да се чувства като у дома си.
 
Освен сътрудничеството между двете страни, двамата президенти са обсъдили и присъединяването на Сърбия към Европейския съюз, коментирайки като срок 2025 година. Казусът Косво обаче остава сериозно изпитание, заяви сръбският президент.

Румен Радев и Александър Вучич
БГНЕС

Проблемите на българското малцинство в Сърбия ще се решават от двете правителства в сътрудничество и това е един от критериите за перспективата на Сърбия за членство в ЕС, посочи Румен Радев: "Ние високо оценяваме последните промени в законодателството на Република Сърбия по отношение на националните малцинства в тези региони, където живее нашето малцинство, включващи липсата на достатъчно инвестиции, ниска трудова заетост, недостатъчен достъп до здравни и социални услуги. достъпно обучение и медии на майчин език".

Българите в Сърбия се обръщат за помощ към Цачева
 
Александър Вучич обеща, че Сърбия ще се погрижи за българите в Западните покрайнини: "Днес в Сърбия има 1031 ученици, които учат български език. Ние се надяваме, че ще се увеличи тази бройка. Напълно сме готови да говорим за всичко, което ще даде възможност на българското национално малцинство да се чувства по-добре. По отношение на финансирането на медиите на български език, за да може той не само да присъства, но и да доминира сред това население, ние сме готови да вложим повече пари да финансираме такива медии на езиците на националните малцинства, включително българския език. Република Сърбия в общините Босилеград и Димитровград отделяха много повече, отколкото държавата чрез проектното финансиране. Това ще бъде променено".

Румен Радев и Александър Вучич
БГНЕС

Двамата президенти са обсъдили и европейската интеграция на Сърбия, коментирайки 2025 година. Това е амбициозна, но постижима цел, заяви Румен Радев. От своя страна Александър Вучич каза, че казусът с Косово остава най-сериозната пречка по пътя на Сърбия към Европейския съюз: "Диалогът ще бъде продължен, ще се опитваме да търсим компромис, за да стигнем до общо решение, ако това е възможно. А ако не е възможно, краят на света няма да настъпи, освен че за в бъдеще доста ще изгубим и ние, и албанците. Затова вярвам в компромиса и се надявам да бъде постигнат. Ще кажа същото и на председателя на Европейската комисия г-н Жан Клод Юнкер. Надявам се, че ще ни разбере. Ще оправим молба от време на време не само да чуват, но и да слушат това, което Сърбия казва".

Българите в Сърбия ще могат да гласуват в Босилеград и Димитровград

Българският президент Румен Радев ще върне визитата на Александър Вучич в Белград на 8 април. Предвижда се двамата да посетят и градовете с българско малцинство, за да се запознаят на място с техните проблеми.