Според разпоредба в Закона за културното наследство 4 години затвор грози всеки, който притежава културни артефакти над 50 години, което е прекалено кратък срок. Това заяви Димитър Делчев от движение „България на гражданите". По думите му всеки гражданин има в дома си или в колекция ценност на 50 години, като подчерта, че в други държави срокът е доста по-дълъг. Според Людмил Веселинов от Движението, терминът "културна ценност" е много широк и в него попадат много предмети. По думите му разпоредбата ще засегне както колекционерите, така и творците, които имат собствени творби, по стари от определената възраст.
Според Димитър Делчев проблемът е не толкова в Наказателния кодекс, колкото в разпоредбата в закона за културното наследство.
„Разпоредбата, която предвижда затвор до четири години за хора, които притежават, държат културни ценности, които не се регистрирани и идентифицирани. Проблемът не е толкова в Наказателния кодекс, проблемът е по-скоро в препращането към понятието „културна ценност" в Закона за културното наследство, където „културна ценност" е определено толкова общо, че вътре могат да влизат предмети, като марки, които са по-стари от 50 години. Между другото проблемът също така е и, че срокът на тези 50 години е изключително кратък", заяви Делчев.
Според Диана-Мария Райнова, галерист и член на движение „България на гражданите", много колекционери и граждани ще имат проблем да заплатят таксите за регистрация на творби от изобразителното изкуство, която в момента е 15 лева на творба.
„Моята леля, например, която е на 80 години и има картини по наследство, които са над 50 години и са културна ценност, е с пенсия 300 лева и тя даже няма да може да си плати идентификацията, а камо ли нещо друго и попада под този закон и отива в затова", допълни Райнова.
Според членовете на движението разпоредбата цели облагодетелстване на богати колекционери, които са недокосваеми и не е ясно как са се сдобили с артефактите, които притежават.