Висшият съдебен съвет ще избере новия главен прокурор. Кандидатите за поста са трима - председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров, заместник главният прокурор Галина Тонева и шефът на апелативната спецпрокуратура Борислав Сарафов. Във вторник ВСС отказа да промени спорните правила за избор, след като мнозинството настоя вотът да не бъде с бюлетина, а по електронен път.
При така приетите правила гласуването ще бъде отделно за всеки един от кандидатите и ще бъде по реда на постъпване на техните кандидатури. Първи ще бъде Сотир Цацаров, а след това Тонева и Сарафов.
Ако някой от първите двама събере нужните 17 или повече гласа, то това ще означава, че за другите няма да има нужда да се гласува. Съмненията около вота идват най-вече от това, че системата позволява членовете на ВСС да гласуват по повече от един път, което означава, че автоматично вотът може да бъде опорочен по редица причини.
Камен Иванов и Галина Карагьозова бяха от 10-мата кадровици, които гласуваха за вот с бюлетина. Те признаха, че по електронен път е възможно някой да даде гласа си няколко пъти.
„Ако питате дали има такава техническа възможност - може и три пъти да гласува", обясни Иванов.
„За да може да се получи и математически, освен законово обоснован избор, той трябва да бъде еднократен", заяви Карагьозова.
В случая става дума за троен избор, който според част от кадровиците ще бъде крайно повлиян от резултата на първия гласуван Сотир Цацаров. 12 от членовете на ВСС се обявиха против промяната.
Юлиана Колева, която защитава електронните правила, призна, че предстоящият ключов избор ще е един вид тест за новия Висш съдебен съвет. Тя добави, че манипулациите са по-скоро възможни, ако се гласува с бюлетина: „Експеримент ще настъпи, според мен, тогава, когато някой си направи експеримент да гласува два пъти. Защото тогава, когато има хартиена бюлетина, манипулациите и контролираният вот са възможни".
Електронното гласуване има вероятност да бъде оспорено. До този момент не е имало случай на ключов избор в съдебната система, който да не е бил с бюлетина. В случай, че на първи тур никой от кандидатите не събере нужните 17 гласа, двамата с най-висок резултат отиват на балотаж. Ако и там обаче гласовете се поделят, главен прокурор няма да бъде избран и ще бъде открита нова процедура за негов избор.
Дарик зададе еднакви въпроси към тримата кандидати за поста главен прокурор, свързани с актуалните събития, както и с правомощията на този пост.
Предлагаме ви да изберете между отговорите на тримата кандидати. Така ще разберете идеите на кой от претендентите са най-близки до вашите. Разберете кой е вашият избор за главен прокурор!