/ БГНЕС

Съпредседателите на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков и Асен Василев заявиха пред медиите в кулоарите на парламента, че няма да пречат на техните колеги от коалицията да водят преговори с когото искат. Това бе по повод казаното по-рано от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че иска повече време от президента Румен Радев, за да стартират преговори с „Деморкатична България“, БСП и ИТН за евентуално съставяне на кабинет.

"Разбираме, че започват преговорите, ние неведнъж сме казвали, че на господин Борисов доверие му нямаме. Той ако искаше да направи правителство, трябваше да подпише декларацията, да се откаже от Пеевски, той не беше готов да го направи това. Ние пожелаваме успех на колегите, дано постигнат нещо, но нашето доверие към начина на водене на преговори и към Борисов не е там", посочи Петков. 

"Ние имаме решение на националния съвет в тази посока, което казва, че колегите от ДБ са свободни да отидат на преговори, ние нямаме желание по никакъв начин да пречим на една евентуално формиране на правителство. Нашето отношение към процеса е ясно - ние казахме, че в разговори и преговори влизаме с партии, които са подписали санитарния кордон за изолиране на Пеевски от властта", посочи Асен Василев. 

На въпрос ако ДБ влязат в коалиция за кабинет, дали биха се разделили с тях, той заяви, че ще изчакат да видят какво ще излезе от преговорите и тогава ще мислят по-натам, тъй като за момента всичко е само хипотези. 

"Нека да видим как ще приключат преговорите, а не да садим на ряпата корена", каза още Василев. 

Пред журналистите бившият финансов министър посочи, че за държавата, освен съдебната реформа, е от изключително значение другата седмица да бъдат формирани комисиите, за да може бюджетът за 2025 г. да влезе в пленарна зала за обсъждане. 

"Вече има внесен бюджет в Народното събрание, изключително важно е следващата седмица да започне разглеждането му, за да има време да бъде приет, като ще има доста сериозни поправки в него", коментира ощетой. По думите му, бюджетът е с изключително раздута разходна част, особено по отношение на заплати в държавната администрация.

"Лекари и учители са с по 13-14 % повишаване, има министерства с по 9% увеличение, но и такива с по 60-75%. Днес от трибуната на НС чухме от финансовия министър Людмила Петкова, че има „голям джоб“ за разходи, които се правят с постановление на Министерския съвет, и за които, за разлика от бюджетите от 2021 г., насам не е обявено точно за какво ще отидат", добави съпредседателят на ПП. Като уточни, че там са компенсациите за родители, чиито деца не са приети в детски градини, фонд „Култура“, за научи изследвания. Защо това перо е вдигнато с милиард и шестотин млн. лева спрямо миналата година, какво още е сложено вътре, за да се оправдаят такива огромни разходи, попита Василев.

В парламента, освен бюджета, трябва да започне и обсъждането на законодателната програма от декларацията, смятат също от ПП.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня