Една от основните причини за инсултите у нас е фактът, че пациентите не са достатъчно ограмотени, за да познават симптомите, предшественици на инсулта.
Такива могат да бъдат изтръпване на леви и десни крайници, световъртеж, липса на концентрация.
Това каза в интервю за Дарик ръководителят на Клиниката по неврология в столичната Първа градска болница проф. Димитър Масларов.
Специалистът е убеден, че в България е нужна масова профилактика на всички пациенти, които са с нарушения на мозъчното кръвообращение.
„Липсва култура в обществото и липсват активни действия от страна на здравното министерство по провеждане на една масова профилактика на пациентите, когато те са в предклинична фаза. Тогава е моментът, в който ние можем да въздействаме, защото когато вече се яви инсултът, ние сме в една или друга степен с по-ограничен обем от възможности за въздействие", допълва специалистът.
По думите му предклиничната фаза има симптоми:
„Хората трябва да бъдат ограмотени за това и в целия свят има програми, с които се въздейства, така че да бъдат уловени тези симптоми и да не се стигне до развитието на острия исхемичен инсулт. Ако човек усети изтръпване на леви или десни крайници, има световъртеж, който се повтаря немотивирано, главоболие, липса на концентрация, нарушено внимание, изнервеност, безсъние, трябва да се обърне към невролог, за да се установи има ли някаква съдова причина за това".