/ БГНЕС
Заради действия на Столичната община и разрешен подробен устройствен план скоро София може да се превърне в единствената столица без метеорологична станция. Това каза на брифинг в Министерството на околната среда и водите вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов. Брифингът е по повод днешния Световен ден на водата.

Министър Сандов поясни, че днес е бил в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и посочи, че утре е Световният ден на метеоролога. Той обясни, че метеорологичната станция, разположена непосредствено до НИМХ, която функционира повече от 70 години, може да се наложи да бъде преместена.

По думите му това е така заради инвестиционно намерение, за което има спор на последна инстанция във Върховния административен съд (ВАС) между НИМХ и Столична община, за застрояване с високи сгради, които ще засенчат и ще направят непригодна станцията на НИМХ в София.

Започването на строителни дейности по този голям проект в непосредствена близост до станцията на НИМХ ще влоши работата й и на практика ние ще трябва да я преместим оттам, ако искаме да имаме данни, които не са компрометирани, коментира министърът. 

Той добави, че при посещението си в НИМХ е видял и модела за движението на водните маси и водни обекти в акваторията на Черно море. По думите му той е разигран по искане на специализираната морска администрация във връзка с информациите за плаващи мини в Черно море вследствие на военния конфликт в Украйна.

„Такива мини в морето няма – те са част от хибридната война, но дори и да има, в рамките на две седмици те не биха напуснали въобще залива в района на Одеса. Това показват хидрологичните модели“, каза министърът и увери, че няма опасност за рибарите или за плавателни съдове в този момент.
БТА