Руският военно-транспортен самолет е прелетял над България в съответствие с приложимото за случая българско законодателство. Това заявиха от пресцентъра на Министерството на външните работи, цитирани от БГНЕС.

„Военно-транспортен самолет на Руската федерация, превозващ личен състав, въоръжение и техника е преминал през въздушното пространство в съответствие с приложимото за случая българско законодателство“, се казва в изявлението.

Русия заплаши с ответни мерки след изгонването на руски дипломат от България


Коментарът на външнополитическото ни ведомство бе по повод на интервюто на проф. Тодор Тагарев за БГНЕС, че руски самолет със зенитни ракети С-400 е прелетял над България, за да участват във военното учение „Славянски щит 2019 г.“ в Сърбия.

В нощта на 22 и 23 октомври самолет Ан-124 на руските ВВС прелита над територията на България. Неговият маршрут е от Москва, Ростов на Дон, над Черно море и България за Белград, посочи той и подчерта, че не става дума за граждански полет.

„Абсолютно задължително е да се получи разрешение от българските официални власти. В противен случай такъв самолет на чужда държава би бил цел на нашите ВВС. Ако ВВС не са уведомени, че ще има такъв полет, би трябвало да го спрат, но изглежда всичко е минало спокойно и предполагам, че са били уведомени. Най-вероятно от съответната дирекция на МВнР“, обясни проф. Тагарев, който е бивш министър на отбраната от 13 март до 29 май 2013 г.
 

Според Закона за отбраната разрешението трябва да бъде получено от Дирекция консулска във външно министерство, което информира оперативния център на ВВС, обясни процедурата той.

Проф. Тагарев посочи, че България е можела да спре подобен полет и припомни, че през 1999 г. страната ни, която още не беше член на НАТО, не допусна руски самолети за Сърбия в разгара на Косовската война, когато диктаторът Слободан Милошевич депортира стотици хиляди косовски албанци в Македония.
Подобен случай имаше и наскоро през 2015 г., когато нашите власти отказаха полет на руски самолет за Сирия, за който се твърдеше, че превозва хуманитарна помощ, а според друга информация военно оборудване и муниции.

Прокуратурата погна руски дипломат заради шпионаж


„През 1999 г. имаше полет от Русия за Сърбия и българското правителство не му даде коридор. И в по-скоро време се е случвало с руски самолети с хуманитарна помощ за Сирия, които не са били допускани от МВнР през 2015 г., когато министър беше Даниел Митов. Така че това не е прецедент. Още повече има една статия на АП, в която се казва, че Румъния и Унгария не са дали коридор на руснаците. Обяснявам си го като неразбиране значението на този факт. Това би било най-лекото обяснение“, каза Тагарев.

На 24 октомври руското министерство на отбраната съобщи, че Москва е изпратила ЗРК С-400 и Панцир-С в Сърбия за участие в съвместно руско-сръбско военно учение.

Учението беше посетено от президента Александър Вучич, който заяви, че Белград иска да придобие ЗРК С-400, но не може да си го позволи. "Искаме и С-400, но само ако руснаците ни го оставят, иначе не можем да си го позволим", каза тогава той.

Съвместното военно учение приключва утре.

Миналата седмица на посещение в Белград беше и руският министър-председател Дмитрий Медведев, а веднага след това в Москва беше сръбският премиер Ана Бърнабич, която подписа там договора за присъединяването на Сърбия към Евразийския икономически съюз.

Брюксел направи официално изявление по този повод, предупреждавайки Сърбия, че не може да членува в Евразийския съюз и да преговаря за членство в ЕС.
БГНЕС