Има риск от хаос във висшето образование, предупреди в интервю за Дарик председателят на Съвета на ректорите и ректор на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев. Той изрази недоумението си от факта, че протестиращите студенти издигат политически искания, а не се интересуват от парите за висшето образование.
„Докато ректорите извоювахме повече пари за всички университети в бюджета за догодина - като най-голямо е увеличението за Софийския университет, студентите излизат с абстрактни искания”, подчерта проф. Митев.
Тук вече става дума за политически искания. И всички ректори сме единодушни, че това няма място в университетите. Политика не може да се прави в университета и това е залегнало и в закона, коментира професорът.
На въпроса има ли риск от хаос във висшето образование, проф. Митев заяви:
„Виждате седем души от един университет окупират една аудитория и блокират действието й. В СУ са да речем са 50 души, на друго място - 14 човека. И няколко човека примерно могат да направят хаос в даден университет, особено ако има липса на аудитории. Това, което ме учудва у протестиращите, е, че те въобще не реагират на проблема с бюджета на университетите, с оперативната програма. Неща, които са тясно свързани с тяхното битие и бъдеща кариера, не ги вълнуват, а ги вълнуват някакви абстрактни идеи. Аз самият не мога да разбера какво точно искат те. Един иска оставка на всички, друг иска смяна на системата... Пълен хаос. Единствено, мисля, във Велико Търново поставиха въпроса за качеството на висшето образование и дофинансирането на системата - нещо, което е свързано с нашата дейност. Може ли да искаш оставка на всички?”, коментира проф. Митев.
Той съобщи, че вчера някой се е промъкнал в Медицинския университет през входа на „Съдебна медицина” и е провесил плакат в подкрепа на окупацията. Този вход е достъпен за всички граждани, поясни ректорът. Той съобщи, че по инициатива на Студентския съвет в следващите два дни в университета ще бъде проведен „студентски референдум” за това дали бъдещите медици подкрепят или не окупацията като форма на протест.