Регистрирани са 23 вторични труса след земетресенията в София
Регистрирани са 23 вторични труса след земетресенията в София / netinfo

До 7.00 часа тази сутрин са регистрирани 23 по-слаби последващи трусове след двете земетресения в София в събота и неделя. Това каза за БТА ст.н.с. д-р Николай Милошев, директор на Геофизичния институт на БАН. Той отбеляза, че последващите трусове са с нисък интензитет, с магнитуд под 2 по скалата на Рихтер.

На въпрос, докога могат да продължат тези последващи трусове, Николай Милошев каза, че според натрупаните до момента данни за Витошкия разлом, при земетресения с епицентър в него, последващите трусове могат да продължат до две-три седмици.

Милошев посочи, че всяко сеизмично огнище реагира по различен начин след регистрирано земетресение.

През уикенда два труса стреснаха София. Първото земетресение беше регистрирано в събота в 22.08 часа. Много хора напуснаха домовете си уплашени от земетресението, в очакване на вторични трусове.

Ново земетресение разлюля София в 7.03 минути в неделя. Според Геофизичния институт на БАН силата му е била 3,5 по скалата на Рихтер.

Няма причини за безпокойство, заяви в интервю за Дарик радио Димчо Солаков, заместник-директор на Геофизичния институт на БАН. Според него в следващите дни е възможно да има по слаби затихващи земетресения, след труса от 4-та степен по скалата на Рихтер.

Последното земетресение, усетено в София, бе с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер. То бе регистрирано на 3 юли тази година в следобедните часове на деня, като епицентърът на земетресението бе на около 10 километра югозападно от столицата.

Преди това, на 22 юни, за ден имаше две земетресения, регистрирани на територията на Благоевград. Единият трус бе смагнитут 3,2 по скалата на Рихтер, усетен на територията на Благоевград, Симитли и Кресна, с епицентър на около 70 километра в посока юг-югозапад от столицата. Друго земетресение със същия магнитуд бе регистрирано на територията на община Благоевград на 22 юни вечерта с епицентър 85 километра югозападно от София.

На 18 май пред Мартин Карбовски проф. Рангел Гюров от департамента „Земни науки” на Нов български университет прогнозира, че в България ще имасилно земетресение с многобройни жертви и големи материални щети

Проф. Гюров посочи, че земетресение от мащаба на китайското ще удари района на София в обозримо бъдеще. Тогава той обясни,че лимитът от време се изчерпил, тъй като предишното голямо земетресение в Софийското поле е било преди около 150 години. Според неговата теза, колкото по-дълъг е този период, толкова по-голяма е вероятността София да бъде ударена от мощно земетресение с магнитуд,около 7 степен по скалата на Рихтер.

Най-силно застрашени са районите на София и Софийското поле, поречието на река Марица и районът на Чирпан, районът на Кресненското дефиле – там през 1904 г. е регистрирано и най-силното земетресение, усетено някога в континентална Европа с магнитуд 7,9 по скалата на Рихтер; района на Шабла – там по Северното Черноморие при силен земен трус е възможно образуването и на цунами; районът на Стражица, районите по поречието на Дунава, изложени на въздействието на Вранчанското сеизмично огнище в Румъния, части от Родопите и Кърджалийско.