Максимално бързо трябва да бъдат приети промените в Закона за развитието на академичния състав, с които да спре безконтролното производство на „професори" в страната. Това коментира в интервю за Дарик председателят на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев, който е ректор на Медицинския университет в София.
Той не изключи варианта да се предложи дори мораториум върху течащите в момента хабилитации, за да се ускори гласуването на законовите поправки. Тяхната цел е да спре роенето на „професори" със спорни по качество научни трудове. Техният брой нарасна драстично след 2011 г., когато висшите учебни заведения получиха право сами да произвеждат „професори" и „доценти".
Според огласени вчера данни новите процедури за професори през последните четири години са 1414, докато през предходният период 2007-2010г., когато степените и званията се даваха от Висшата атестационна комисия /ВАК/, процедурите за професори са били 773. Така докато преди няколко години на трима доценти се е падал по един професор, сега съотношението е почти 1 към 1 - на всеки доцент по професор.
В ефира на Дарик Ваньо Митев напомни, че още преди три години - през 2012 г., Съветът на ректорите е поискал ревизия на закона и въвеждането на национални задължителни критерии за академично израстване: „Беше предложено да бъдат въведени минимални задължителни критерии по отделните дисциплини. Този, който не отговаря на критериите, да не бъде допускан до конкурсите за доцент, професор. Такива минимални критерии трябва да има и за докторати. Бяха направени няколко опита това да придобие законова форма, но не можа да стане. Има съпротива и от няколко ректори", уточни Митев.
По думите му става дума за две неща - да се запише в закона, че трябва да има такива критерии. Второ, трябва да се конституира някакъв орган, който да съблюдава дали това нещо се изпълнява.
Според проф. Митев този орган трябва да реагира и на сигнали за плагиатство и трябва много добре да бъде разписано с какви права разполага: „Трябва да има изключително сериозни санкции за плагиатство. Имаше случаи с премиери на западноевропейски държави, които изгоряха заради плагиатство".
Още един скандал с плагиатство в Унгария - този път с вицепремиер
Проф. Ваньо Митев не се ангажира с позиция нужни ли са по-тежки санкции и ревизия на извършените хабилитации от 2011 г. насам. Той коментира, че по принцип не приема за лоша идеята „професорите" и „доцентите", получили титли през последните четири години, да минат на своеобразна „реатестация" и да останат само тези, които отговарят на критериите.
Според него след влизането в сила на минималните задължителни критерии може да се помисли за някакъв вид санкция - лишаване от право да се участва в жури.
„Примерно няма да се отнемат титли на хабилитираните през последните четири години, но ако се докаже, че някой е избран без да отговаря на тези критерии, няма да има право да журира - това е една обратна санкция", коментира още проф. Митев.
Този въпрос не е обсъждан, защото е много парлив и по него ще има съпротива, каза още председателят на Съвета на ректорите, запитан дали изобщо се коментира темата за ревизия на процедурите за нови научни степени и академични длъжности през последните четири години.