/ iStock/Getty Images
Предвиденото увеличение на учителските заплати е 125% от средната работна заплата за страната. Ние предложихме то да бъде 130% от средната работна заплата, което в абсолютни стойности означава между 15 и 17 до 20 процента увеличение на учителските заплата. Това заяви пред журналисти в Бургас министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков. 

"Не можем да конкретизираме, защото министерство на финансите трябва да определи размера на средната работна заплата и на базата на нея да се направи преизчисление, както и да се определи колко милиона допълнително ще бъдат необходими. Когато имаме вече тази рамка на бюджета за 2025 г., ще можем да кажем точно", допълни проф. Цоков. 

Той коментира, че предложението за тези 130% увеличение спрямо средната работна заплата е внесено след отраслов съвет като прогнозите са това да са допълнително около 600 млн. лв. в бюджета, свързан с училищното образование.

"На последното заседание на Министерски съвет бе прието решение бюджетът да се внесе и обсъжда след конституирането на новото народно събрание и комисиите в него. Затова и официално с Министерство на финансите не са водени разговори за тази рамка на бюджета, която те предложиха. Очакваме обсъждането на тази рамка да приключи след конституирането на новия парламент", допълни министър Цоков.

Той уточни, че би било спекулативно да говори в числа, защото всичко зависи от стойността на средната работна заплата и припомни, че миналата година увеличението от 125% е било на базата на такава средна работна заплата, че реалното измерение е било в размер на около 8,5 - 9 процента. 

В Бургас проф. Галин Цеков бе на посещение в Университет "Проф. д-р Асен Златаров", където проведе лекция на тема "Образование 5.0" пред студенти и преподаватели като част от инициативата "Един академичен час". 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Мая Стефанова, БТА