Предлагат промени за това кои доктори преценяват за прием в болница
Предлагат промени за това кои доктори преценяват за прием в болница / Thinkstock/Getty Images

Пациентите, чиито заболявания са в допълнителния пакет на здравната каса, ще чакат за своето лечение и повече от регламентирания двумесечен срок. Това може да се случи, ако докато болният е чакал да бъде настанен в болница, състоянието му се е подобрило или пък ако самият пациент пожелае лечението му да се отложи допълнително.

Новата мярка се предвижда в постановление на Министерския съвет, публикувано за обществено обсъждане на страницата на здравното министерство. Според проекта за постановлението вече само медици от извънболничната помощ, които са сключили договор със здравната каса, ще могат да издават направления за прием в болница. Досега това бе разрешено на всички лекари в извънболничната помощ, независимо от това дали имат договор със здравноосигурителната институция или не.

Постановлението предвижда промени в Наредбата за достъп до медицинска помощ, които затягат достъпа до болниците. Вече на престой в болница ще имат право само пациенти, при които лечебната цел не може да бъде постигната в извънболничната помощ.
Преценката за това ще се извършва само от лекари и зъболекари, които са сключили договор със здравната каса, или пък от спешни медици. Ако спешните лекари работят в структурите на заведение за спешна медицинска помощ, то също трябва да разполага с договор с касата. Здравната каса пък от своя страна ще информира на интернет страницата си кои болници имат договор с нея и конкретно за кои лечебни дейности.

С новите изменения се посочва, че пациентите, чиито заболявания са в допълнителния пакет на здравната каса, ще чакат за лечение до два месеца, но при определени обстоятелства този срок можело да се увеличи. Едно от тях е констатиране на подобрение в състоянието на болния.

Болниците пък ще имат ангажимент да следят листите за чакащи и да информират пациента два дни преди датата за неговия прием в лечебното заведение да настъпи.
С измененията в наредбата се регламентира и пръстовата идентификация, с която предстои да влизаме в болници и в аптеки, като част от рамковия договор. Дали обаче тя ще залегне в него все още не е ясно, тъй като такъв може да не бъде подписан.