Посланици се обявиха за прозрачност при избора на членове на ВСС
Посланици се обявиха за прозрачност при избора на членове на ВСС / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Посланици се обявиха за прозрачност при избора на членове на ВСС
56198
Посланици се обявиха за прозрачност при избора на членове на ВСС
  • Посланици се обявиха за прозрачност при избора на членове на ВСС

Посланиците на САЩ и страните от Европейския съюз у нас подкрепиха идеята на правната комисия към парламента за изслушване на кандидатите за членове на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание. То ще се състои на 11 септември в парламента и на него кандидатите ще отговарят на всякакви въпроси, отправени от депутати и неправителствени организации. От тези 17 кандидати депутатите трябва да изберат 11, които ще участват в новия състав на ВСС.

Председателят на комисията Искра Фидосова изтъкна, че до този момент не е пристигнало нито едно негативно становище за кандидатите. За момента въпроси са постъпили от четири неправителствени организации, които Фидосова се ангажира, че ще бъдат зададени: „Всички сфери са важни и смятам, че трябва да създадем възможност и равнопоставеност както по отношение на професионалните и нравствени качества, така и въпроси, които ще засягат бъдещето и продължаването на реформата на съдебната система, така и конкретно наболели въпроси като натовареността на съдиите, дисциплинарната практика, разбира се темата за независимостта, която е основна".

Американският посланик Джеймс Уорлик не пропусна да спомене важността на предстоящите избори за членове на новия Висш съдебен съвет: „Няма по-важен въпрос, пред който България да е изправена през следващите седмици, от въпроса за избора на членове на ВСС. В миналото изборът се е провеждал по-тихо и при затворени врати, но този път нещата ще са ясни и прозрачни".

Посланикът на Великобритания Джонатан Алън пък добави, че прозрачните избори ще помогнат на българите да имат повече доверие в институциите.

Според посланик на Франция Филип Отие пък „борбата с корупцията и организираната престъпност са съществени за реформата на съдебната система".