Президентът Росен Плевнелиев ще покани представител на парламентарната група на Движението за права и свободи, за да му връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство на 5 март, вторник.
Според първоначалните намерение това трябваше да се случи утре - 1 март.
Президентът Росен Плевнелиев първо връчи мандат за съставяне на правителство на премиера в оставка Бойко Борисов в понеделник, 25 февруари. Борисов веднага го върна с думите: „10 секунди сме държали мандата, който ни беше връчен. Искам да напомня, че близо четири години носихме цялата политическа отговорност сами с правителство на малцинството, сами”.
На следващия ден държавният глава свика заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, на което основна тема беше напрежението в страната.
В сряда, 27 февруари, мандатът бе върнат и от лидера на БСП Сергей Станишев. „Има решение на парламентарната група на Коалиция за България от вчера, която ме упълномощава да върна мандата, след като президентът ни го даде. Трябва да има правителство, което управлява, което да решава проблемите на хората”, аргументира се Станишев.
Тази сутрин от парламентарната трибуна на Народното събрание президентът Плевнелиев направи обръщение към нацията и парламента. Той предложи предсрочните парламентарни избори да се проведат на 12 май.