/ iStock
В края на юни започна разпределението на случаен принцип на заявленията за освидетелстване от Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). Към днешна дата, обаче, недоволството от страна на пациентите, а и от страна на лекарите, заради различни аспекти около всичко това, расте. Междувременно от Здравното министерство отчетоха, че през октомври ТЕЛК комисиите са издали предсрочно над 4000 решения и за всяко от тях ще получат финансов стимул от 100 лева, вместо досегашните 60 лева. Очакването е това да мотивира лекарите в комисиите да вършат работата си качествено и в по-кратки срокове, а и да се подобри достъпът на хората с увреждания до медицинска експертиза.

Стартиране на процедурата и законовата рамка

Случайното разпределение предвижда заявлението да бъде разпределено в комисия, в която има възможно най-ранна дата и час за разглеждането му, заяви в края на юни директорът на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) Ани Александрова по повод старта на процедурата.

На 7 февруари 2024 г. Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Чрез равномерното разпределение на процедурите по освидетелстване в страната за разглеждане от ТЕЛК на случаен принцип се очаква да бъде постигната прозрачност, безпристрастност и бързина.

С промяната на правилника очакванията бяха да бъде съкратен срокът за произнасяне на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) при оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане. А целта - ТЕЛК да бъдат сформирани във всички държавни и общински болници, както и в комплексните онкологични центрове, с изключение на Медицинския институт на МВР, Военномедицинска академия, Национална многопрофилна транспортна болница „Цар Борис Трети“. В болниците, които са университетски и/или търговски дружества със смесено държавно и общинско участие в капитала, да се създадат най-малко две ТЕЛК. А също и ТЕЛК да се откриват и в други държавни и общински болници, в центрове за психично здраве и в центрове за кожно-венерически заболявания.

Обжалване и срокове

Според промените в правилника общият срок за обжалване от всички заинтересовани страни е 14 дни. При обжалване на решението на ТЕЛК, НЕЛК може да го отменя и връща за нова експертиза само веднъж, след което е задължена да се произнесе с решение. Досега възможността за връщане на експертизата от НЕЛК към ТЕЛК беше неограничена.

Решенията се издават и само по документи, като преглед се извършва в ограничен брой случаи при определени обстоятелства.

Когато са налице няколко увреждания, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен отделен процент, оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се определя, като към най-високия процент по съответната отправна точка на най-тежкото (водещото) увреждане и ако той не е 100 на сто, се прибавят 20 на сто от сбора на процентите на останалите съпътстващи увреждания. В случай на определена 100 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане по съответната отправна точка на най-тежкото (водещото) увреждане съпътстващите увреждания не се добавят в оценката, но се изписват в мотивната част на експертното решение заедно със съответната отправна точка и процент, посочиха още през юни експертите за промените.

Електронна система за разпределяне на заявления

В края на октомври стана ясно, че е-системата за разпределяне на заявленията за медицинска експертиза съобразява водещото заболяване на пациента с наличните специалисти в ТЕЛК. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването още тогава.

До промените на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, които бяха направени през март 2024 г., функционираха около 75 ТЕЛК, като принципът на разпределение на случаите за експертиза беше териториален. Години наред ТЕЛК се справяха с всички насочени им случаи без проблеми и без да имат претенции за връщане на заявления поради липса на специалисти, допълниха от здравното министерство. Всички ТЕЛК трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи, тъй като са общи като профил, а не специализирани. Предоставена е възможност на всички ТЕЛК при необходимост да ползват услугите на външен консултант.

Преценката за пренасочване на отделни случаи ще се прави и занапред, но само централизирано, след подробна обосновка на съответния председател на ТЕЛК, с оглед преустановяване на „футболизирането“ на медицинските експертни досиета чрез прехвърлянето им по няколко пъти между ТЕЛК в страната, посочиха още от пресслужбата. Само за септември 2024 г. са пренасочени 2929 случая, като 200 от тях са многократно пренасочвани, което ясно показва, че по този начин хората се ощетяват като се отлага значително тяхното освидетелстване, казаха още от пресслужбата.

От пациентски организации “Заедно с теб” сигнализираха тогава, че са приели сигнали за преустановена възможност на лекарите в ТЕЛК да пренасочват досиета на пациенти, ако липсва конкретен специалист в комисията. С отнемането на тази възможност ще бъдат ощетени пациентите, което ще доведе до съдебни дела или ще има дълго забавяне в решенията и пациентите с увреждания ще останат без нужната им социална подкрепа, допълниха от „Заедно с теб“.

Недоволството

Месеци след влизането в сила на промените в законодателството немалък брой пациенти у нас остават заложници на проблеми със забавени документи за освидетелстване от ТЕЛК комисиите, посочват от offnews.bg.

Пациенти изтъкват, че при случайното разпределение хора, чакащи от години да бъдат освидетелствани, ще бъдат пренебрегнати за сметка на други, подали документи преди дни.

Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15 октомври, посочват от БНР.

За четири месеца след въвеждане на новия начин на работа в ТЕЛК с освидетелстване по документи, общо 3016 души са обжалвали оценените им проценти намалена работоспособност пред НЕЛК.

Заместник-председателят на Националния съвет за хората с увреждания Веска Събева съобщи за сигнали, че се намалява инвалидност на хора от София с документи, изпратени към други населени места. "От 80 процента млад човек с епилепсия пада на 0. Той е категорично оздравял. Нищо че той е с лечение, че той си има документацията за това", посочи един от примерите тя.

От промените недоволстват не само пациенти, но и лекари, които работят в комисиите. Те изтъкват, че промените предизвикват хаос и допълнително усложняват най-вече трудноподвижните хора, за които е трудно да набавят изследвания.

Новите изисквания, с които трябва да се съобразяват комисиите, тепърва ще създават проблеми, коментира пред OFFNews д-р Петър Герзилов, зам.-директор по медицинската дейност в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“.

Според указанията на Министерството на здравеопазването във всяка общинска, областна и университетска болница трябва да се създаде поне една ТЕЛК комисия. С тази промяна комисиите се увеличават от 70 на 110, а и досега попълването на техния състав бе затруднено.

„Има резон в това, което министерството е решило, с оглед подобряването на освидетелстването на пациентите, които имат нужда от ТЕЛК. Но ние сме част от Медицинския университет. Колегите, които работят тук, извършват високо професионални диагностично-лечебни процедури. В същото време, като част от структурата на Медицинския университет, те преподават на студенти, изпитват ги и т.н. Да участват в експертни комисии е допълнително задължение, което е доста натоварващо за тях. Беше много трудно да сформираме две комисии, с по трима колеги плюс двама резервни членове за всяка от тях. Това са общо десет човека“, каза зам.-директорът на ИСУЛ.

Д-р Герзилов коментира и случайното разпределение, при което решението на пациента не се разглежда от районната лекарска комисия, а на случаен принцип се изпраща в някоя от комисиите в страната.

„Тъй като от няколко години липсват ТЕЛК комисии, специализирани за отделните заболявания, а те станаха общо медицински, на този принцип да се разбърква "топчето на тотото" и да пращат документи в дадена болница, звучи абсурдно. Ако при нас дойде например някой с гинекологично страдание, ние нямаме гинекология при нас, а не можем и предварително да наемем съответния специалист, защото не знаем дали ще имаме такава експертиза, а и е свързано с финансови ресурси, отделяни от болницата, а не от министерството. Това решение според мен е странно, недомислено и недоуточнено и не разбирам защо се направи по този начин. Може би решението за случайно разпределение е заради зависимости, които се предполага, че има. Но след като в една комисия няма специалист за конкретно заболяване, тя не може да помогне на пациента. Предполага се, че тази промяна би ускорила, но тя по-скоро ще забави процеса по издаването на експертни решения", каза зам.-директорът.

Според него един от най-големите проблеми при случайното разпределение възниква, когато пациентът има непълна документация.

„Представете си, ако от друга болница пристигне при нас документация, която не е пълна и изрядна, а ние трябва да решим какво експертно решение да дадем на човека. Колкото и „лоши“ да са били тези ТЕЛК комисии, все пак пациентът е присъствал на самия преглед на документите. Така, ако някой, който е пратил документация, попълнена както трябва, той ще получи решение. А човекът, който наистина се нуждае от още нещо, а документацията му не е изрядно изготвена от колегите, може и да не получи никакво експертно решение, грубо казано. Така се получава една колизия, която аз като лекар не разбирам", каза зам.-директорът на ИСУЛ д-р Петър Герзилов.

Предстои да стане ясно как ще се развие тази ситуация и дали ще се намери оптимално решение и за пациентите, и за лекарите, и за цялата система.
Министерство на здравеопазването, БТА, БНР, offnews.bg