Снимката е илюстративна
Снимката е илюстративна / iStock/Getty Images
Разработените до момента ваксини работят добре и срещу другите варианти на вируса, съобщиха за пореден път от Министерството на здравеопазването.

Ваксинирането на всички в световен мащаб е необходимо, за да се спре разпространението на вируса, се посочва още в съобщението на ведомството.

От там подчертават, че ваксините предпазват от тежко протичане на заболяването, от хоспитализация и смърт. Ваксинираните биха могли да се заразят с COVID-19, но при тях заболяването ще премине с възпалено гърло и главоболие.

Една от мутациите на доскоро наричания южноафрикански щам намалява защитата на антителата, образувани след заразяване с COVID-19 и след ваксинация. Освен това хората са изморени от социалните мерки и все по-рядко ги спазват. Това е основание вирусът да продължи да мутира и математически краят на пандемията не изглежда да е близо, се посочват още от МЗ.

Установени са 57 нови случая на заразени с Делта варианта на COVID-19

Много държави по света са създали мащабни системи за геномно наблюдение, за да разберат как вирусът SARS-CoV-2 мутира. Мутациите ще продължават да бъдат идентифицирани и страните трябва да са готови да ги контролират в рамките на усилията за овладяване на пандемията.

Учените от Южна Африка са създали система за наблюдение, базирана на систематичен и регионален подход, чиято цел е да се види как вирусът мутира. Те са открили внезапни промени в мутационния модел на вируса- не единични промени, а множество промени в шипчестия протеин.
БТА