Липса на медикаменти за хемодиализа в старозагорската болница обрича пациенти
Липса на медикаменти за хемодиализа в старозагорската болница обрича пациенти / снимка: БГНЕС, архив
Липса на медикаменти за хемодиализа в старозагорската болница обрича пациенти
68812
Липса на медикаменти за хемодиализа в старозагорската болница обрича пациенти
  • Липса на медикаменти за хемодиализа в старозагорската болница обрича пациенти

Липса на медикаменти за хемодиализа в старозагорската болница „Проф. Стоян Киркович” застрашава здравето и живота на болните. За това сигнализираха пред Дарик пациенти, пожелали да останат в анонимност. От тях разбираме, че в лечебното заведение няма спринцовки, памук и филтри, а днес един от местните специалисти е ходил до казанлъшка болница, за да заеме филтри за извършване на животоспасяващата процедура. Причината за така създалата се ситуация, според пациентите, се състои в това, че болницата е с 22 млн. лева дългове и е изправена пред фалит.

Проблемът с липсата на медикаменти за хемодиализа във въпросната болница датирал почти от месец. Тези дни обаче напрежението ескалирала, твърди пациент.

„Няма спринцовки, няма памук, няма филтри, каква диализа ще правим. Болницата била пред фалит и дължала 22 млн. Проблемът не е от вчера. Тези хора два дни няма да бъдат на диализа - събота и неделя, и ако не им се направи днес диализа, в понеделник няма да има един жив. Който не е бил на диализа е пътник”, сподели пред Дарик той.

Най-плачевното и срамното било, че болниците в малките общини, нямали такива проблеми като старозагорската. „Няма пералня, която да изпере бельото на болните. Няма телевизор, на който болните да видят нещо, четири часа гробна тишина”, посочи още пациентът.

Ако проблемът продължи една седмица, животът на пациентите на хемодиализа ще бъде застрашен, обясни Диана Абрашева, координатор на местното звено на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания.

„Пропускайки една такава процедура би могло до намирането на консумативи да се натрупат по-голямо количество вещества, които водят до парализа на основни функции на организма. Една диализа не е проблем, но ако има втора, ако в разстояние на седмица пациентът не е провеждал такава, вече е животозастрашаващо състоянието му”, обясни Абрашева.