Вътрешният министър Румяна Бъчварова отново ще върне правилото всички проверки на КАТ да се снимат, след като миналата година лично отмени тази заповед. Мярката е записана в най-новата антикорупционна стратегия на МВР, а националната полиция вече е обявила обществена поръчка за доставка на 300 камери. За тях ще се похарчат близо 2 млн. лв. Според стратегията видеонаблюдението ще е основна мярка срещу корупцията. МВР иска да монтира записващи устройства и в колите на граничните патрули, както и на охранителната полиция.
Как полицаи дебнат в храстите и снимат тайно за превишена скорост (ВИДЕО)
Видеонаблюдението в КАТ бе въведено след поредния корупционен скандал - преди две години в интернет се появи клип, на който се виждаше как пътен полицай взима подкуп. Срещу него започна разследване, а тогавашният вътрешен министър Веселин Вучков обяви, че проверките вече ще се заснемат. За целта бяха купени 140 камери и те бяха монтирани в коли на КАТ. На охранителната полиция бе отнета възможността да проверява - освен при специално обявена акция, а на пътя останаха само катаджиите.
Бивш шеф на КАТ: Полицията може да е в храстите, щом дебне за скорост
Няколко месеца по-късно обаче Бъчварова отмени този ред с обяснението, че така ще има по-ефективен контрол върху нарушителите. Така на практика отново бе дадена възможност масово да се взимат подкупи.
Сега МВР е решило, че до края на годината проверките отново трябва да започнат да се снимат. Причината е, че след като охранителната полиция бе махната от пътя, броят на глобите рязко е спаднал, пише "Сега", позовавайки се на свои източници. От МВР са се опитали да компенсират разликата чрез мобилните камери на КАТ, които снимат нарушения на пътя, но явно това не е било достатъчно.
Камери на КАТ ще дебнат зад завоите
На пътя има 25 стационарни и 148 мобилни камери, каза пред Нова телевизия комисар Бойко Рановски, началник на Пътна полиция. Според него по-ефективен е контролът с мобилните камери, защото хората научават бързо стационарните. Процедурата за поставяне на мобилна камера на пътя обаче е доста трудоемка - тя включва поставяне на знаци, обозначаване на мястото на сайта на КАТ, обясни той.