Днес вицепрезидентът Илияна Йотова и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в честването на 75-ата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище.
Честванията са под патронажа на вицепрезидента.
Панагюрското златно съкровище е емблема на България и на българите. То е културна валута, чиято стойност не се измерва с пари, а с влияние. Наша задача е да правим това влияние още по-силно. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на концерта в Панагюрище, който закри тържествата по повод 75 години от откриването на съкровището. Честванията се проведоха под патронажа на вицепрезидента. По-рано Йотова посети местността Мерул край Панагюрище, където тримата братя Дейкови откриват 9-те тракийски златни съда, проведе и среща с общинското ръководство.
„Съкровището е намерено в Панагюрище, но то е на цяла България, ми каза баба Златка, наследник на славната фамилия Дейкови, която не го запази за себе си, не го продаде на иманяри, а го завеща на поколенията“, посочи в приветствието си вицепрезидентът.
„Историците датират съкровището отпреди 27 века. То говори за невероятна цивилизация, за тракийския народ и неговото царство. Огромен дух на независимост, самочувствие и могъщество са притежавали траките, за да градят своята идентичност и традиции. Тези черти носим и ние, българите – независимост, желание да създаваме своята българска идентичност, да бъдем равни на другите народи и да се развиваме. Носители сме на този тракийския код, който се предава от поколения на поколения, него ще завещаем на децата си“, подчерта Йотова. Тя изтъкна, че деветте златни предмета са не само материално богатство, а са израз на българската история, на „историята на тези земи, които раждат голямата европейска цивилизация“.
Вицепрезидентът открои световните реакции на възхищение при вида на Панагюрското съкровище. „То кара милиони хора по целия свят да затаяват дъх, когато видят толкова богатство, красота и изящество. Освен ювелирното изкуство тези предмети показват различни светове, в които се съчетават история, представи, религия, обичаи, митология, герои“, заяви Йотова. Тя цитира английските медии, които при показването на съкровището в Британския музей твърдят, че ние, хората, сякаш не сме израснали, за да възприемем това съкровище. „Не се знае достатъчно по света за България и нейната над 13-вековна славна история. Когато Панагюрското съкровище беше изложено в Лувъра, то предизвика интерес и към България и за нея се заговори като за визитната картичка на европейската цивилизация, една от нейните създателки“, отбеляза вицепрезидентът.
Йотова поздрави ръководството на община Панагюрище за организираните чествания по повод знаковата годишнина. „Успяхте да ги превърнете в национални и международни. С конкурсите успяхте да стимулирате младите хора не само да четат историческите факти, а да се опитват да ги разгадават, да ги превеждат на техния език“, посочи тя. „Децата ни припомниха, че трябва да се четат поуките от историята. По-силен от блясъка на златото е блясъкът в детските очи, които са нашето бъдеще. Него трябва да пазим. В тревожния свят да показваме пътя на децата, да ги учим да различават доброто от злото, да бъдат горди българи“, подчерта вицепрезидентът.
Каквото зависи от мен, ще го направя, за да имаме бюджет преди края на годината, каза председателят на парламента Наталия Киселова пред журналисти в Панагюрище..
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня