Има опасност от забавяне на ин витро процедурите, които Фондът за асистирана репродукция ще извършва през януари, съобщиха за Дарик от Българската асоциация за закрила на пациентите. Причината е в административни неуредици, възникнали в резултат на прехвърлянето на финансирането на процедурите и медикаментите за тях от фонда към Националната здравноосигурителна каса. Да бъдат пренасочени към касата, са предвидени 15 милиона лева в нейния бюджет.
Не е решен още начинът за заплащането на лекарствата, обясни Пенка Георгиева от Управителния съвет на асоциацията. От Националната здравноосигурителна каса предложили той да става чрез аптеките в болниците, защото по този начин щяло да има механизъм за проследяване и контрол. Предложението на асоциацията пък е заплащането да се урежда между дистрибутор и каса, и лекарствата да се доставят директно в медицинските центрове, за да се пести време.
„Ако остане вариантът с болничните аптеки и ако се подпише Националният рамков договор, тъй като има индикации, че има проблеми с него, се предполага, че първите дни на януари ин витро центровете ще започнат да работят авансово със сключване на договори с болничните аптеки, а вече в края на месеца ще сключат и договори с НЗОК. Законът позволява", обясни Георгиева.
Тя допълни, че оптимистичният вариант центровете да започнат работа авансово на този етап не е сигурен. Ако той не се случи обаче нямало да е фатално, тъй като не ставало дума за животоспасяващи операции. В интерес на пациентите е всичко да се изчисти максимално, посочи Георгиева.
Директорът на центъра д-р Николай Лалев допълни за Дарик, че фондът ще продължи досегашния си процес на работа, а прехвърлянето на източника на финансиране по никакъв начин няма да повлияе върху разходите на обществото, тъй като сумата от 5000 лева за пациент се запазва.