/ БГНЕС, архив
Недоволството им е породено от реформа в областта на медицинската експертиза
Национално представителните организации на и за хората с увреждания и членове на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към МС излизат на протест в началото на април заради подготвяната реформа в областта на медицинската експертиза. Това обявиха представители организациите на хората с увреждания.
 
Причината за протестните действия е, че предвижданите законодателни промени ще доведат до отнемане правото на инвалидна пенсия на близо 150 000 български граждани, според представителните организации.
 
Основните искания на организациите са Концепцията за експертиза на работоспособността да бъде преработена съвместно с национално представителните организации. Те настояват още за обвързване на социалните плащания с линията на бедността или минималната работна заплата, както и да се подобри ефективността на изразходвания публичен социален ресурс.
 
Организациите искат да се ограничат и преустановят корупционните практики при определяне на вида и степента на увреждане на едно лице. Друго искане към властта е за подобряване на условията в основни сфери на социално включване.
 
В протестна нота до социалния министър Бисер Петков организациите са представили своята позиция за реформата и въпросите, на които искат да им бъде отговорено. Искаме отпадане на термина "определяне на работоспособност" и категорично не искаме разделяне на медицинската експертиза, смятаме, че тя трябва да се осъществява от един мултидисциплинарен орган, казаха представители на организациите.
 
По думите на Васил Долапчиев от Съюза на слепите големият проблем е, че никой не желае да обясни и разпише на организациите какво съдържа концепцията за реформиране на системата за експертиза на работоспособността.
 
И отбеляза, че досега в България никога не се е оценявала работоспособността, а единствено неработоспособността на лицето.
БТА