Готви се оптимизация на делегираните бюджети за училищата, съобщи министърът на образованието Анелия Клисарова.
„Делегираните бюджети изпълниха своята роля, но създадоха и диспропорция между малките и големи училища. Затова сега се готви оптимизацията им, формулата е почти готова и до края на месеца ще бъде представена", отбеляза министърът.
Идеята е да се стимулират и малките училища. Финансирането според министър Клисарова трябва да зависи не само от броя на учениците, а също от това в какъв район се намира училището, какви са децата, които учат в него и имат ли специални образователни потребности.
„Това ще влезе като бонуси при делегираните бюджети", посочи министър Клисарова.
Тя отбеляза още, че трябва да има оценка на приноса на учителите и при добри резултати да има повече средства. Вероятно оценката ще се прави според резултатите на учениците при външното оценяване в 4 и в 7 клас.
Само 3% от всички учители в страната са на възраст до 29 години, обяви още Анелия Клисарова.
По думите й този показател е тревожен и затова ще бъде разработена програма за мотивиране на младите хора към учителската професия.
„Изключително е важно да повишим и възнагражденията на учителите, но освен това е важно да има хубави училища, а също да се даде възможност за нормално кариерно развитие, към което да се получават и бонуси", посочи Анелия Клисарова.
Министърът на образованието връчи сертификати на участниците в инициативата „Училище за здраве", която се организира в рамките на общоевропейския проект EPHE.
Проектът е финансиран от Европейската комисия и се осъществява съвместно със Световната здравна организация.
По проекта в продължение на три години ще бъдат изследвани хранителните навици и начин на живот на 1100 деца и техните семейства в 7 държави от Европейския съюз, сред които и България.