/ Георги Димитров

Ще сезираме абсолютно всички компетентни органи за действията на полицаите вчера в "Бояна", искаме отговори на въпроса дали ръководството от страна на полицията е разпоредила тези агресивни действия или разпоредбите са дошли от политическото и професионалното ръководство на министерството, заяви председателят на ПГ на Демокрация, права и свободи“ - ДПС Джевдет Чакъров пред журналисти в изявление, което даде заедно с представители на младежката организация и депутати пред централата на ДПС в София. 

Вчера активисти от младежката организация заявиха, че са били изведени от полиция от дома на Ахмед Доган в столичния квартал „Бояна“. Във видео, публикувано във фейсбук страницата "ДПС Пресцентър" Валентин Тончев говори пред журналисти и каза, че са били поканени от Доган в имота, за да проведат Национален съвет на Младежкото ДПС. Когато влязохме напълно необезпокоявани в дома на г-н Доган, където той сам ни покани, ние видяхме, че всичко е откраднато, разбито и изтърбушено. Подадохме сигнал до полицията незабавно да дойде, за да се направи опис на откраднато, съсипаното и унищоженото, но за наше учудване получихме група от около 400 полицаи и жандармерия, които дойдоха в дома и започнаха да ни блъскат и да ни казват „вън от сградата, получихме анонимен сигнал на тел. 112 от човек, който се представи за собственик на имота и каза, че неправомерно сте влезли в имота“, обясни тогава Тончев.

Сараите в Бояна: Епицентър на нова политическа буря

Днес Джевдет Чакъров определи това като изключителна агресия. Тези млади хора не заслужават това отношение. Недопустимо е и неприемливо, ще сезираме компетентните органи, посланиците на страните членки на ЕС и на на НАТО, заяви той.

Чакъров посочи, че при влизането си вчера са установили, че всичко е изтърбушено. Той каза,че са наети адвокати да направят опис по съответния процедурен ред, за да бъдат сезирани компетентните органи и в това отношение.

На въпрос дали ще преосмислят подкрепата си за правителството, Джевдет Чакъров каза, че това много сериозно ще бъде оценено. Но отново ние ще бъдем на висотата на нашите отговорности като партия, ще бъдем за демократичните принципи, но безкомпромисно, заяви той. В името на страната дадохме им подкрепа по отношение на основните приоритети, ние осъзнаваме нашите отговорности,  няма да се подходи емоционално, но ще се подходи принципно, без компромиси, посочи председателят на ПГ на "Демокрация, права и свободи" - ДПС. Това не може да продължава така, искаме отговори и от нашите партньори в мнозинството за това, което стана вчера, те ръководят определени министерства, редно е да излязат с позиции. Вчера никой от тях не се е обадил, не сме били в комуникация, посочи Чакъров. Според него има много сериозен проблем в парламентарното мнозинство и този проблем е комуникативен дефицит. Ние сме готови за диалог, но принципен, публичен диалог, защото хората, които представляваме като общност, не заслужават такъв подход и няма да го позволим, посочи Чакъров. Ние сме хора, които са ускорили демократичните процеси във време на тоталитарен режим, в основата сме да има мирен преход, допълни той и заяви, че демокрацията е под риск.

Лора Метанова, БТА