Съветът на министрите на вътрешните работи на ЕС гласува пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген и по суша. Отпадат проверките по сухопътните шенгенски граници на двете държави от 1 януари догодина. Това доведе до различни политически реакции.
Какви са политическите реакции след приемането на България в Шенген
Ето и декларации по темата от политическите сили:
ГЕРБ-СДС
Нека да се поздравим с този огромен общобългарски успех, заяви Георг Георгиев в декларация от името на парламентарната група на ГЕРБ-СДС по повод присъединяването на България към Шенген.
"Нека да поздравим всички правителства още от времето на г-н Станишев, всички вътрешни министри, всички външни министри, всички дипломати , гранични полицаи, български институции, които работиха за това България днес да може да се гордее с постигнатото. Това, което държавата ни направи в лицето на своите органи на властта и своите граждани, търпението, което прояви, справянето с една подчертана несправедливост, е безспорна и ненадмината точка на доказателство за това на какво сме способни тогава, когато силно желаем нещо", допълни Георг Георгиев.
Важно е в такива моменти на подчертана национална гордост да се отнасяме с уважение към всички, които са допринесли по пътя за това днес България да бъде наистина част от Шенген, каза Георгиев. Той припомни, че още през 2012 г. страната ни е била готова технически да стане част от Шенген, което съвпада по време с първото правителство на Бойко Борисов.
С това искам не аз да бъда също толкова егоцентричен или самохвален. Всеки, който ме познава, знаейки моята убедена европейска същност, не ми позволява да си приписвам света и съществуването му само на себе си или политическата сила, която представлявам, но не мога да замълча и да допусна да се опозорява по такъв начин мястото, което днес България заслужи, защото тя наистина го заслужи, с всички сили, с всички политически средства, с цялото достойнство и търпение, което толкова години, по независещи от нас обстоятелства, се проявяваше, добави Георг Георгиев.
ПП-ДБ
Трудно извоювана политическа победа за България – така от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) определиха решението на Съвета на ЕС за пълното присъединяване на България към Шенген и премахването на сухопътния контрол по границите от 1 януари 2025 г.
Днешният ден потвърждава, че България е Европа и Европа е България, посочи Николай Денков, председател на ПГ на ПП-ДБ, който прочете декларацията от трибуната на Народното събрание. Заслужава да отпразнуваме този исторически момент, защото ставаме част от 425 млн. души, които пътуват свободно между отделните държави членки на ЕС без граничен контрол, заяви Денков.
По думите му прекият икономически ефект се изчислява на над 1,6 млрд. лв. годишно. Той изрази благодарност към всички проевропейски политици, дипломатите и служителите на "Гранична полиция", които реално са допринесли със своята работа за този успех.
Днес всички българи можем да се поздравим за постигането на една от най-важните и дългоочаквани национални цели - вдигането на последните ограничения по границите с нашите европейски съседи. Днес цялото европейско семейство се обедини в признанието си, че България е негова пълноправна част във всяко едно отношение. Без съмнение пълноправното ни приемане в Шенген е най-значимото постижение в европейския път на България, след приемането ни в ЕС през 2007 г. Това е трудно извоювана политическа победа за България, заяви Николай Денков.
В декларацията се изтъква, че над 10 години Нидерландия се обявява категорично против приемането на България в Шенген заради корупционното управление. Едва след идването на власт на кабинета "Петков" започнаха решителни мерки за борба с корупцията, отбеляза Денков. През 2022 г. България доброволно заложи антикорупционните мерки и реформи в Националния план за възстановяване и устойчивост като условие за получаване на европейски средства, за да сме сигурни, че напредък в тази посока ще има, независимо от това кое правителство е на власт. Едва тогава бившият премиер на Нидерландия Марк Рюте даде знак, че неговата страна може да открехне вратата на България към Шенген, ако държавата ни продължи по този път, добави Денков.
Влизането в Шенген беше ключов приоритет и на последния редовен кабинет на "Продължаваме промяната - Демократична България", се отбелязва още в декларацията. Развихме мерките по ПВУ, както и сътрудничеството с Австрия и с европейските институции за опазване на външните граници, заяви Денков. По думите му за по-малко от година е бил отбелязан съществен напредък по прилагането на мерките, свързани с върховенството на правото, борбата с корупцията и организираната престъпност и справянето с мигрантския натиск. Извоювахме и огромна политическа подкрепа от всички европейски лидери, добави председателят на парламентарната група на ПП-ДБ.
Именно нашата настойчивост през 2021 г. за промени в антикорупционното законодателство убедиха управляващите в Нидерландия и Австрия да вдигнат ветото си, посочи още Денков. По думите му така на 31 март 2024 г. сме станали пълноправни участници в Шенгенското пространство. Още когато Европейският съвет гласува на 30 декември 2023 г. по време на последното наше редовно правителство, нашето пълноправно членство в Шенген, казахме ясно, че отварянето на сухопътните граници се очаква да получи решение до края на 2024 г. Днес България и Европа са много по-добре защитени, изтъкна Денков.
Нашите общи действия с партньорите от Австрия и другите европейски държави, както и доброто сътрудничество с властите в Турция доведоха до петкратно намаление на заловените мигранти, пристигнали в Европа по така наречения "Балкански път", отчете още Денков и добави, че засиленото партньорство с европейските институции като Фронтекс, Европол и Агенцията на ЕС в областта на убежището е допринесло днес да преминем и последното препятствие - постоянният контрол на сухопътните граници, изискван от австрийското правителство. Заедно с европейските ни партньори ще намалим още повече нелегалната миграция, добави Денков.
"Възраждане"
"Възраждане" настоява за пореден път българската войска да бъде изпратена на границата, каза лидерът на партията Костадин Костадинов в декларация от името на парламентарната група от трибуната на парламента.
Влизането на България в Шенген не е нещо, с което трябва да се гордеем. Това е нещо, от което трябва да се страхуваме, защото в настоящия момент то се превръща в най-крупната заплаха за оцеляването на България и за бъдещето на българската нация, заяви в декларацията си Костадинов. В нея се изтъква, че с влизането на България в Шенген страната ни е заплашена да се превърне в най-големия бежански лагер в Европа. "Вкараха ни в Шенген точно поради тази причина, за да ни превърнат в един огромен бежански лагер. Точно поради тази причина за пореден път призоваваме границата да се охранява от българската армия", настоя Костадинов.
По думите му след влизането на България в Шенген страната ни става първа приемаща държава за всеки един нелегален емигрант. Ако досега бяхме транзитна територия, през която минаваха и заминаваха за Централна и Западна Европа, сега ще станем приемаща държава за тях, добави той. Това означава, че в момента, в който някой от тези нелегални емигранти бъде заловен по някакъв начин при елементарна проверка, в която и да е от европейските държави, той веднага ще бъде връщан в първата приемащата държава, каза Костадинов.
"Разбира се, според регламентите на Европейския съюз (ЕС), ние сме в правото си да откажем да ги приемем, само че за това нещо трябва да си платим – цената е 20 хиляди евро на парче. На 20 хиляди евро е оценяван всеки един нелегален емигрант, който ние ще откажем да приемем в България. За да не се случи това нещо, на теория е нужно да укрепим нашите граници и да не допуснем влизането на нелегални емигранти", заяви Костадинов. Той посочи, че е очевидно, че нашите партньори от Брюксел нямат доверие в българската държава и в нейните възможности сама да опазва границите си и затова едно от условията за влизането на България в Шенген, което, по думите на Костадинов, ще бъде спестено и много срамежливо ще се споменава между другото, е, че България трябва да допусне за неопределено време на своя територия три чужди държави, които да охраняват заедно с българските полицаи границата. Костадинов посочи, че това са представители на Унгария, Австрия и Румъния.
Третото нещо, което не ни се казва, е, че на практика за Румъния минимум шест месеца граничният контрол ще остане, за Гърция уж казват, че ще падне, но то е към днешния ден. Плюс това самият Шенген в момента на практика умря. Една голяма част от държавите в Западна Европа са възстановили граничния контрол. Така е в Германия, така е в Австрия, така е в Нидерландия за неопределено време, добави лидерът на "Възраждане".
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня