Д. Вълчев: Не мисля, че трябва да се бърка в Конституцията за съдебната реформа
Д. Вълчев: Не мисля, че трябва да се бърка в Конституцията за съдебната реформа / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Д. Вълчев: Не мисля, че трябва да се бърка в Конституцията за съдебната реформа
80043
Д. Вълчев: Не мисля, че трябва да се бърка в Конституцията за съдебната реформа
  • Д. Вълчев: Не мисля, че трябва да се бърка в Конституцията за съдебната реформа

Румънският модел за борба с корупцията, който се прилага в момента, ще завърши много зле, защото извънредните мерки рано или късно водят до обратен ефект. Това коментира в интервю за Дарик бившият вицепремиер и един от създателите на „Движение България на гражданите" - проф. Даниел Вълчев и Според него работещи промени в съдебната система могат да се направят и без промени в Конституцията.

Както в САЩ не са приели извънреден закон, за да вкарат Ал Капоне в затвора, така и в България нямаме нужда, за да се борим с корупцията по румънски почин, коментира Даниел Вълчев. „Това в Румъния ще завърши много зле. И то по една много проста причина - винаги, когато има едно острие, което се е отделило значително от обществения контрол, това не завършва добре. При такива правомощия нещата стават безконтролни. Извънредните мерки във всяка държава рано или късно водят до обратен ефект. Рано или късно това ще се върне като бумеранг върху нас", каза Вълчев.

Според него няма защо да текат взаимни оправдания за неслучващите се реформи. „Нека да не си измиваме ръцете с този и онзи. Ти, като не внесеш законопроекта, откъде знаеш дали биха го подкрепили. Моето най-голямо разочарование е съдебната реформа - ние приказваме, приказваме, приказвам, продънихме ушите и на Брюксел, и на посланиците, самобичувахме се, самоизтезавахме се, за да покажем какви сме лоши. И в крайна сметка какво? Вие законопроект да сте видели, защото аз не съм видял", коментира Даниел Вълчев.

Според него няма нужда от промени в Конституцията. „Кой е един от най-големите проблеми в съдебната система? Че отговорността не е персонализирана. Кой отговаря, че е назначен еди-кой си за зам.-председател на СГС? Пет неизвестни са го предложили, 17 неизвестни са го приели. Ето една проста промяна - нека ВСС решава, но кадрови предложения може да прави само шефът на съответната магистратура. В случая това би бил председателят на ВКС и министърът на правосъдието. Ние всъщност искаме ли да правим съдебна реформа или искаме да развяваме байраци пред Брюксел? Защото това са различни неща", каза Вълчев. И допълни, че самият той не може да каже своето мнение и избягва да дава квалификации. Вълчев изтъкна, че и до досега не може да разбере проектът за промени в Конституцията министърът ли го е вкарал, Министерският съвет ли го е вкарал, ГЕРБ ли са го вкарали.

Отличавайки единствено здравния министър Петър Москов като човек, който внася законови промени, Даниел Вълчев отбеляза, че в няколко ключови системи засега само се говори за реформа. Система не се реформира като махаш Иван и слагаш Драган, а като сменяш правилата, по които работи системата. За съжаление, в ключови области не успява правителството да направи точно това, каза Вълчев.