Българинът плаща за лекарства повече от собствения си джоб в сравнение с гражданите на ЕС и това трябва да се промени. Тезата е на зам.-председателя на здравната комисия в Народното събрание д-р Даниела Дариткова.
В интервю за „Дарик кафе" тя посочи, че в останалите държави членки съотношението на публичните към частните разходи за лекарства е 80 към 20, а в България 44 на сто от цената на лекарствата се поема от държавата, но останалите 56 процента са за сметка на пациентите.
„Съотношението на публични разходи към лични разходи в европейските страни за лекарства е 80 към 20. За България това съотношение е 44 към 56. Българинът плаща повече от собствения си джоб за лекарствата, които получава. Това е глобалната статистика, към която ние ще се стремим да настъпи подобрение в посока на европейските принципи", отбеляза Дариткова.
По думите й едва след днешното изслушване в здравната комисия по въпроса за цените на лекарствата и следващ задълбочен анализ може да се коментира дали да се върви към намаляването на ДДС за лекарствата в България: „Факт е, че диференцирана ставка в нашето законодателство е допусната единствено по отношение на туризма в предишното управление. Съгласно европейските директиви ние имаме право само на две диференцирани ставки. В хода на този дебат трябва да изберем коя да е втората диференцирана ставка - дали да е за лекарствата или за учебниците. Трябва да се направи точна икономическа преценка дали сега, в тези условия, държавата може да си позволи още една диференцирана ставка. Дали в крайната цена на лекарствата ще се отрази свалянето на ДДС толкова, колкото се очаква в действителност".
По думите на д-р Даниела Дариткова министър-председателят иска чрез поисканите и подадени оставки да направи така, че да се отърсим от съмнението за въздействието на корпоративни интереси върху системата.
„Предприехме някои мерки през изминалите години, които могат да доведат до намаляване на цените на лекарствата. Искаме да разберем тази увеличена сума за лекарства дали гарантира по-широкия достъп и включването на нови диагнози", каза още зам.-председателят на здравната комисия в Народното събрание д-р Даниела Дариткова.