Ако се въведе задължително гласуване, то трябва да бъде съчетано и с образователен ценз за участие в изборите, това заяви доц. Атанас Семов. В интервю за Дарик докторът по европейско право и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски" подчерта, че се наблюдава невиждана криза в отношенията между София и Брюксел.
Струва ми се, че правителството „Орешарски" потъна в тръбата на „Южен поток", допълни Атанас Семов. Според него кабинетът си отива, заради тежката политическа глупост и грешките на основните партии зад него, довели до това властта да не направи нито една сериозна управленска стъпка.
Не за първи път се видя, че ДПС е напълно непредвидим партньор, коментира в ефира на Дарик доц. Атанас Семов: „Тази толкова дръзка заявка на ДПС за повече власт, може за доста дълго време да отдалечи ДПС от всякаква власт. Имах чувството вчера, че на моменти Местан е склонен да си прати SMS колко се харесва, като се слуша, докато говори. Това, което днес последва като отговор, беше донякъде приятна изненада - идеята за задължително гласуване. Но тя задължително трябва да бъде съпроводена с един много ясен политически акт - изчистването на избирателните списъци от мъртви души. Задължителното гласуване, ако бъде въведено, трябва да бъде съпроводено и с образователен ценз. Няма пречка да имаш право и задължение. В нашата Конституция изрично е предвидено, че училищното образование до 16-годишна възраст е задължително. Неговото неизпълнение може да бъде съпроводено с лишаване от едно от основните конституционни права - правото на глас. Рано или късно ще стане, отдавна вече е късно и става все по-късно.
Според него изхода от политическата и конституционна криза в страната е в свикването на ВНС, като преди това този парламент трябва да гласува проект за изменение в основния закон, въз основа на който следващите избори да за велик парламент и в него да се направи кабинет от БСП и ГЕРБ, може би начело с току-що приключилата своя мандат Кристалина Георгиева. Стабилно правителство по германски модел. Този модел дори може да бъде наложен".
Подобна конструкция на властта би имала и своето оправдание в очакваната коалиция между десницата и социалистите в ЕП. Този вариант според Атанас Семов би решил накуп няколко важни проблема, сред които този за Южен поток: „Невиждана криза на отношенията между София и Брюксел. Невиждана не само в седемте години членство на България, но и откакто аз се интересувам по-подробно от право на ЕС от 15 години насам, не си спомням случай, в който председателят на ЕК да е занимавал Европейския съвет с мерките, които Комисията предприема срещу една държава членка за нарушение на конкретна разпоредба от правото на Съюза по повод Южен поток. Струва ми се, че правителството на Орешарски потъна в тръбата на Южен поток, удави се в Южен поток, което е донякъде тъжно, защото това беше правителството, в което имаше най-голям процент грамотни хора от последните поне четири кабинета".
Според Атанас Семов са политически цинични взаимните обвинения за спирането на евросредства. „Тези новини не бива да бъдат четени буквално политически, защото това убива способността ни да се справим с проблемите. Почти винаги спирането на еврофондове се дължи на проблеми, натрупани през последните три-четири години, т.е. винаги покриват две правителства. Формулата „на нас ни ги пускат, на тях им ги спират" е цинична, страшното е, че и в единия и в другия случай имаме проблем", коментира той. Като допълни, че след година-две ще започнат да излизат факти за начина, по който с европейски пари са строени магистралите през предишния мандат. „Тогава и колите ни, и главите ни, ще разберат за какво става въпрос", каза още Семов.
Като позитив от отминалите евроизбори той посочи, че не е никак малко постижението на страната ни, която не изпрати в Брюксел евроскептици. „Поне веднъж не сме сред келешите на Европа", каза Семов, допълвайки, че ще е добре, ако можем да се преборим за еврокомисар с ресор „образование".