учител класна стая
учител класна стая / Thinkstock/Getty Images
От общо 91 500 учители в България 25 000 са в пенсионна възраст (включително за ранно пенсиониране). Почти 20 000 от учителите пък са на възраст над 60 години, а 1100 учители са на възраст над 66 години. Данните са на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа".

В позиция на профсъюза се посочва, че "по прогнозни данни на МОН учителите, които ще се пенсионират през 2017 г., ще бъдат 7000, но по данни на Синдиката "Образование" пенсионирани през 2016 г. са 9000, а за 2017 г. могат да достигнат 8000 души".

МОН няма да съкращава учители и непедагогически персонал

Дефицитът в системата на образованието на млади учители е видим с "просто око" - отчитат от "Подкрепа" - 400 са учителите до 25-годишна възраст, до 30 години са 2000, а до 35 години са 3000 души.
 
Защо не искат да работят в системата на образованието младите хора, питат синдикалистите. И задават риторичния въпрос дали това е само заради ниското трудово възнаграждение - нетно средно 725 лв., дали заради това, че са подложени на неимоверен стрес, дали заради агресията в образователните институции, дали заради напористия натиск от страна на родители, институции и лоши закони, приети набързо, "на крак" и без консенсус със социалните партньори, без лостове за овладяване на критичните ситуации.

Синдикати: Задава се национална криза с липсата на учители

Липсата на правила и санкции за поведението на децата и учениците, отсъствието на изисквания към семейството като основен център за възпитание и отговорност към бъдещето на страната, има разлагаща и демотивираща роля за българското образование, заявяват от синдиката.
 
Според синдикалистите "дадената и законова възможност родителите да упражняват натиск, даже рекет върху училищните власти, върху педагогическите специалисти, превръщат образователните институции в бойни полета, вместо в духовни средища на спокойствие, толерантност, сътрудничество и съпричастност, за да бъдат отгледани и възпитани едни достойни бъдещи граждани и строители на държавата".

Младите учители в България са под 10%

Затова Синдикатът "Образование" настоява да се ревизира отговорно, компетентно и ангажирано цялостното отношение към образованието, но не само на думи, не само с празни от съдържание декларации и кухи обещания. Профсъюзът настоява за компенсаторни механизми, които да върнат уважението към институцията, достойнството на учителската професия и достойното заплащане на педагогическия труд.
 
Според синдикалната организация учителският труд трябва да е от втора категория.