100 дка от исканите от царя земи в Кричим са защитени гори
100 дка от исканите от царя земи в Кричим са защитени гори / снимка: Дарик - Пловдив, Даниела Ковачева

100 от претендираните от Симеон Сакскобургготски и сестра му 317 дка в Кричим са  гори. Това стана ясно на днешното  заседание по гражданското дело, заведено от бившия премиер. Вещото лице Мария Михайлова, която трябваше да изготви повторна съдебно-оценъчна експертиза на имота заяви, че не може да се справи сама с оценката, тъй като около 1/3 от имота е с насаждения от ценни дървесни видове, попадащи в пределите на защитени местности. Тя поиска в състава на експертизата да бъде назначен експерт по лесничейство. Съдът одобри молбата и постанови от Министерството на земеделието и храните да бъде изискан списък с имена на лицензирани оцените, които имат удостоверение да оценяват земи от горския фонд. 

В иска ищците настояват  за връщане на 317 дка земеделски площи, а след днешното заседание стана  ясно, че над 1/3 от земите са с горски насаждения, което коренно променя  предмета на делото, категорични са юристите на Областната администрация, представляваща интересите на държавата.  

Повторната съдебно-оценъчна експертиза бе назначена по настояване на ответника по делото. Целта й беше да бъде изчислена наново цената на декар от претендирания имот. Според юристите на държавата цената от 1200 лв. за декар е твърде ниска, което е в интерес на фамилията Сакскобургготски, тъй като това има отношение към стойността на дължимата държавната такса. 

Относно претенциите  на царя за сградите в пределите  на имота, наричани двореца „Кричим", проф. Владимир Петров, представляващ държавата по делото, заяви, че според нотариалните актове, те са собственост на Интендантството и Сакскобургготски няма права върху тях, тъй като това е по презумция резиденция, обслужваща държавния глава, който и да е той в съответния момент. 

Гражданското дело е първото, което Симеон Сакскобургготски е принуден да води, за да получи собственост, стопанисвана от баща му и дядо му. Бившият премиер и сестра му заведоха иска срещу държавата след като областния  управител на Пловдив Тодор Петков отказа да им върне „Кричим" по административен ред, а Върховният административен съд потвърди, че няма идентичност на някогашния имот с претендирания сега от Сакскобургготски. 

Делото бе отложено за 1-ви декември.

Новини от Пловдив