Френскоезични издания за присъединяването на България към ЕС
Френскоезични издания за присъединяването на България към ЕС / netinfo

Влезли в Европейския съюз преди два дни, мнозина българи гледат на новото си гражданство с недоверие, пише електронното издание на швейцарския вестник "24 часа".

За 18-годишния Емил и неговите приятели посрещането на 2007 г. бе като предишните: бомбички, импровизиран бенгалски огън в парковете на София или излизане по новите кафенета с бляскави табели, които са предизвикателство към слабото жълто осветление на уличните фенери, разказва авторът Никола Вердан. Той пише, че българските тийнейджъри, връстници на падането на Берлинската стена, живеят в глобализирания свят и не се вълнуват ни най-малко от присъединяването на страната им към Европейския съюз.

Внезапното отиване на Запад има по-голям отзвук сред родителите на Емил - Камен и Таня, отбелязва Вердан. На семейната вечеря спомените от миналото изплуват отново и те си спомнят за младостта си, белязана от забраните на комунизма, продължава той. Авторът дава пример, че рокът, който днес звучи навсякъде, е можел да се слуша навремето само тайно, а майката на Камен е платила с една година затвор за своя космополитизъм, смятан за буржоазен и антиреволюционен. Вината й се изразявала в това, че посещавала твърде често швейцарски и френски приятели, обяснява той.

Вердан отбелязва, че средната месечна заплата в България е 300 евро /така е според автора/, и цитира Таня - инженер по образование, че за страната Европейският съюз няма алтернатива. България трябва да се оправи със собствен труд, смята тя и отбелязва, че хората очакват да получат помощи.

"Европейците не ни познават. Те не ни обичат много", казва с горчивина Камен.

Авторът пише, че това не пречи на двамата да вярват в Европейския съюз, подобно на мнозина свои сънародници. Корупцията и незачитането на правата в България са явни, пропастта между новобогаташите и бедните расте, обяснява той.

Управляващата партия във Франция - Съюзът за народно движение /СНД/, приветства с добре дошли 26-ия и 27-ия член на Европейския съюз България и Румъния и ги определя като дълбоко европейски културно и исторически, съобщава в уебсайта си вестник "Нувел обсерватьор". Говорителката на СНД Валери Пекрес заяви, че новото разширяване на съюза е много добра новина, тъй като му е позволило да се разпростре над цяла Европа.

Тя обаче подчерта, че управляващата партия във Франция иска въпросът за границите на ЕС и за по-нататъшното му разширяване след присъединяването на България и Румъния да бъде поставен на най-високо политическо ниво. Желаем да се обмисли сериозно докъде може да стигне съюзът, така че да запази своята сплотеност и идентичност, обясни Пекрес.

Тя отбеляза, че процесът на обединение на Европа вече е приключил. На първо място стои въпросът за Турция, която според нас няма призвание да влезе в Европейския съюз, добави говорителката на СНД.