Европейските страни се състезават като добри ученици коя ще си осигури по-голяма финансова стабилност и позицията на България никак не е лоша. Това заяви за Дарик председателят на Бюджетната комисия в Европейския парламент и бивш министър на финансите и министър по европейските въпроси на Франция Ален Ламасур. Той отказа конкретен коментар на мерките, записани в българския пакт за финансова стабилност, но заяви, че във Франция подготвят много подобен документ. Той допълни, че много други страни имат намерение да променят конституциите си, за да гарантират стабилност на финансовата си система.
Ето какво още каза Ален Ламасур пред Дарик:
Сред всички страни членки на ЕС ние имаме две основни притеснения. Първото, разбира се, е как ще приемат финансовата и дълговата криза. Трябва да бъдем сигурни, че подобни кризи няма да се случват отново. Разбира се, всичко, което може да бъде направено на национално ниво, за да подкрепи мерките и да осигури фискална дисциплина чрез конституцията или чрез специфично законодателство, ще бъде добре дошло. А второто голямо опасение е свързано с гарантирането на инвестициите, които трябва да бъдат направени, за да върнем конкурентноспособността и растежа на нашата обща европейска политика.
Мислите ли, че ще има и други страни като Гърция и Ирландия, които ще имат нужда от финансова помощ от Европа, за да се справят с нестабилността си? Може ли това да бъде Поругалия?
Не, надявам се, че не. Всяка страна е в различна позиция. Ясно е, че в Гърция лъжеха. В Ирландия пък беше по-различно, те не лъжеха, но спекулираха и когато балонът се спука, те бяха много зле. В Португалия е още по-различно, там има трудности, но се надявам, че те ще успеят да ги превъзмогнат. И ако вземем някои от критериите за бюджета, за публичния дълг и валутния борд в България, моята оценка е, че всъщност страната не е в лоша позиция и това ме радва.