Н. Ялъмов: Фондовият пазар е отражение на реалната иконимика, а не хазарт
Н. Ялъмов: Фондовият пазар е отражение на реалната иконимика, а не хазарт / снимка: Sofia Photo Agency

През последните две години пазарът беше много позитивно настроен, а дружествата, които се търгуват, показаха добри резултати. Много нови компании дебютираха на борсата и дадоха допълнителен тласък на интереса към БФБ-София. Всичко това предопредели и доста сериозното нарастване на цените на акциите, а оттам и на индексите. Дали обаче ще видим този позитивен тренд отново, каква е причината за корекцията на борсата и какво е бъдещето на новите компании, които сега излизат на пазара? С тези въпроси се обърнахме към Николай Ялъмов, Председател на Борда на директорите на Финансова Група Капман.

Г-н Ялъмов, каква доходност реализираха управляваните от финансова група Капман инвестиционни схеми и каква е нетната стойност на активите към края на 2007 г.?

Изключително успешни за нашия фондов пазар бяха 2006 и 2007 г. Управляваните от Капман Асет Мениджмънт договорни схеми имат доста завиден резултат. За 2007 г. високорисковият фонд Капман Макс реализира доход от над 100.10%, а балансираният фонд Капман Капитал – близо 80%. Това са едни неочаквано добри резултати. Като цяло пазарът беше много положително настроен, дружествата, които се търгуват, показаха добри резултати. Имаше и много нови компании, които излязоха на борсата и дадоха допълнителен тласък на инвестиционния интерес. Всичко това предопредели и доста сериозното нарастване на активите. Като пример мога да дам, че към края на 2006 г. двата фонда имаха активи около 15 млн. лв., а към края на миналата година те бяха над 100 млн. лв. Това е едно наистина чувствително нарастване на активите. Инвеститорите ни станаха над 3 хил. души – физически и юридически лица.

Какви са предимствата на взаимните фондове?

Основното предимство е, че поверяваш парите си на хора, които дълго и ежедневно следят пазарите. Ако един човек се занимава много дълго време с една дейност успешно, той е доказал, че е професионалист. Инвеститорите също се учат да вземат своето решение – на кого да поверят парите и доверието си.

Каква доходност очаквате да реализират фондовете Ви, предвид големия спад на борсата?

Аз не считам, че ситуацията на борсата в момента е много изненадваща. Всички знаем, че през 2006 г., между март и юли, имаше една корекция, която беше с над 25%. Въпреки това пазарът реализира положителен краен резултат. През 2007 г., от началото на април до юни, също имахме към 17% корекция, но и тази годината беше изключително успешна. Може би за първи път пазарът реагира така агресивно, излизат продавачи, повлияни от корекцията и на международните пазари.

Моята прогноза не се променя. Ние сме потенциален пазар за нарастване, компаниите и фундаментът у нас показват много добри резултати. Очакваме и много добри обеми от инвестиции, както от структурни фондове, така и от чужди инвеститори. Друг е въпросът, че за първи път забелязваме една много интересна тенденция. Това е, че в инвестирането има два типа играчи – стратегически, които си дават среден хоризонт от една до три години на инвестиране и така наречените спекулативни играчи, които искат много бързо да изкарат някакъв положителен резултат. Фундаментът в Българската икономика е добър, процесите се развиват нормално, няма нищо притеснително в нашата икономика. От друга страна корекцията на борсата накара някои инвеститори да започнат да мислят и реагират спекулативно.

Каква е политиката Ви на инвестиране, която водите при сегашното положение на пазара? Какво съветвате клиентите си?

Тази индустрия е много нова и всеки трябва да взима сам решения. Нашата работа е да обясним къде е рискът, какво точно рискуват, какво да очакват в стратегически план. Защото, когато има корекция, всеки променя очакванията си. Ние като мениджъри също имаме много раздвоена позиция в момента. От една страна, знаем, че цените на акциите са ниски, знаем, че бихме искали да купуваме, но от друга сме длъжни част от средствата да не ги инвестираме, за да можем да обслужим клиенти, които искат да си вземат парите обратно. В момента позицията ни е да инвестираме и не ни се иска и да продаваме на тези ниски цени. За нас цените са ниски. Единственото, което може да ни принуди да продаваме на тези цени, са евентуални желания на наши акционери да си вземат средствата обратно.

На какво се дължи спадът на борсата, който наблюдаваме от края на миналата година?

Още от края на август началото на септември миналата година в професионалната общност се заговори, че много сериозен инвестиционен ресурс е насочен към нашата борса. Определени аналитици смятаха, че цените са по-високи, че нарастването им изпреварва нарастването на приходите от бизнеса. При това положение е нормално инвестиционната общност да очаква забавяне на темпа на цените.

Тази корекция се случи съвсем нормално. Тя тръгна от ноември и си вървеше плавно без да има сътресения. В края на миналата година тласък на януарските движения от тази година беше даден от голям институционален инвеститор, които се изтегли от пазара. Изненадващото изтегляне на този инвеститор в даден момент създава празнота. От началото на годината се заговори и за стагнация в Америка и трудности в икономиката. Пазарът на ценни книжа реагира първи. Цените започнаха да се понижават и реално това стръмно движение беше продиктувано най-вече от чужди клиенти, които продават агресивно. При големите чужди фондове, които управляват милиарди долари, начина да купува и да продава е по-различен. Той се обажда у нас и казва: Искам да изляза от позициите, искам да изляза от България. Той закрива всичко. Спрямо онези милиарди, тук няколкото милиона, които продава като позиции не са фатални. За него не е от значение дали ще е с 15, 18 или 20% загуба. Той е решил да излиза. Когато ние, местните играчи усетим, че някои иска да продава по този начин, без да каже на каква цена, имаме интерес да купим. Тук пазара започва да търси нова равновесна точка. Това беше причината да има по-рязко падане от нормалното.

DarikFinance.bg