Мудис промени перспективата за България на положителна
Мудис промени перспективата за България на положителна / netinfo
„Мудис Инесторс Сървис” промени перспективата си за рейтинга на България от стабилна на положителна. Според водещият анализатор за страната ни Кенет Орчард, ангажиментът на правителството за воденето на разумна фискална политика личи най-много от очаквания висок бюджетен излишък за 2006 година.

Промяната на перспективата за България от стабилна на положителна е продиктувана от силната фискална позиция на правителството, силния икономически ръст и очакваното членство в европейския валутен механизъм ERM2. Това пише в мотивите на „Мудис” за повишаването на рейтинга на страната ни.

Според международната агенция за кредитен рейтинг икономическият растеж на България е силен заради инвестициите в предприятия и оборудване, както и от развитието на сектора на недвижимите имоти. Тези инвестиции ще позволят на икономиката да се развива в същата посока в средносрочен план. Повишила се е и макроикономическата стабилност.

България отговаря на критериите от Маанстрихт за дефицита, дълга и лихвения процент, свързани с приемането на еврото, но не отговаря на критерия за инфлацията, смята Кенет Орчард. Той е скептик, че критериите за инфлацията ще бъдат постигнати през следващите три-четири години.

Орчард предупреждава и за още един риск – дефицита по текущата сметка, който е около 16 процента от Брутния вътрешен продукт и продължава да нараства. Също бързо нараства и брутния външен дълг, който се захранва от високия ръст на инвестициите и задълбочаващия се финансов процес.

Банките, фирмите и домакинствата заемат средства от чужбина, за да финансират потреблението и инвестициите, а повечето от тях задлъжняват за първи път, казва още анализаторът на „Мудис” за България. Според него обаче банковия сектор изглежда достатъчно устойчив на икономически шокове, още повече, че голяма част от него е собственост на чужди банки.