Получаваме два пъти по-ниски заплати, отколкото произвежда икономиката, и което тя може да си позволи, обясни на пресконференция в Пловдив президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Българинът не е беден, защото е мързелив, а защото имаме най-лошо първично разпределение на дохода, категоричен е Димитров.
Според представително изследване за нагласите, очакванията и исканията на работещите българи гражданите считат за нормално минималната заплата да достига 450-500 лв., а средното месечно възнаграждение да варира между 900 и 1000 лв.
По думите на президента на КНСБ тези цифри могат да бъдат постигнати във времето.
"КНСБ няма да застане зад популистки искания от порядъка на 1000 лева минимална заплата или 500 лева минимална пенсия. Ние искаме обаче доходите в България да вървят заедно с ръста на производителността на труда. Те далеч изостават от тях", каза профсъюзният лидер.
Той се позова на данни, според които през паритета на покупателната способност равнището на БВП в България е 47 на сто от средноевропейското. Подобно е и нивото на покупателната способност. Работните заплати в индустрията спрямо средноевропейските, измерени отново през паритета на покупателната способност, са около 20-21 на сто. "Казано по-прост,о вземаме два пъти по-ниски заплати от това, което произвежда икономиката и което тя може да си позволи", обясни Димитров.
Няма пречка от 1-ви януари 2015-та минималната работна заплата да стане 400 лв, категоричен е лидерът на КНСБ.
Той призова политиците да подкрепят законово новата инициатива на синдикалната организация за рамкова директива на европейско ниво, която ще благоприятства повишаването на работните възнаграждения. Чрез нея ще се гарантира колективното трудово договаряне, обхващайки целия Европейски съюз. Принципът за колективно договаряне се прилага в Съединените щати, Германия,Франция, Великобритания, а инициативата вече е предложена на всички европейски синдикални структури.