Ветеринарните власти извършиха клинични прегледи за чума и шарка на над 1600 овце и кози в шест села в Ямболско от началото на тази седмица. Констатацията е, че няма признаци на заболяванията, съобщи за БТА д-р Стоян Колев, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ в Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ).
Причината за ветеринарната акция беше откритото огнище на шарка в овцеферма в сливенското село Желю войвода, където бяха евтаназирани 150 животни. В 10-километровата санитарна зона освен сливенски села, попаднаха и ямболските Завой, Веселиново, Кабиле, Дражево, Хаджидимитрово и Зимница.
Има ли чума и шарка по овцете и козите в Ямболско
Сред прегледаните стада е и това на 23-годишния Павел Илиев, който отглежда около 300 овце в с. Зимница. Младият животновъд признава, че е имал притеснения и с тревога наблюдава ситуацията във Велинград: „Това ни е на нас прехраната. Ако кажат да ги затрият тези животни, за нас става много трудно. Нашите животни са селектирани, а 300 лева на овца обезщетение е нищо. Бременно животно струва 500-600 лева“, каза още той.
Прегледите във фермите са преминали без напрежение, посочи д-р Стоян Колев от ОДБХ – Ямбол. „Важното е на фермерите да се обяснява. Когато си имаме взаимно доверие и се обясни ясно за какво иде реч, какви са опасностите от дадено заболяване, може да има разбирателство и добър резултат. Спокойна е сега обстановката. Нямаме основания за безпокойство относно ликвидацията на това огнище“, каза ветеринарният лекар.
Не такава обаче беше ситуацията през 2018 г., когато заради огнище на чума в Странджа бяха умъртвени близо 3000 овце и кози. Фермерката Ана Петрова от Болярово, Ямболско, тогава запази своите над 200 животни, като не допусна ветеринарите в стопанството си. Тя заведе дело срещу ОДБХ – Ямбол, което стигна до Върховния административен съд, който през 2020 г. се произнесе в нейна полза.
„Това дело беше след издадена заповед на директора на ОДБХ – Ямбол във връзка със заличаване на регистрацията на животновъдния обект, поради груби нарушения на Закона за ветеринарно-медицинската дейност, а не затова дали е имало или нямало наличие на заболяването чума по дребните преживни животни в нейния обект“, коментира още д-р Стоян Колев.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня