Семинар за български нанотехнологии организира евродепутатът Вл.Уручев
Семинар за български нанотехнологии организира евродепутатът Вл.Уручев / netinfo

Евродепутатът Владимир Уручев ( ЕНП/ГЕРБ)  и неправителствената организация Единение Д.Е.Н организират в ЕП научен семинар и изложба на тема "Български високи и нанотехнологии за повишена сигурност и по-добра защита на европейските граждани", съобщиха от офиса на евродепутата. Година по-рано, същата експозиция бе подредена и в българското народно събрание.

Научният семинар ще се проведе на 06 март от 15:00 часа  с участието на български и чуждестранни лектори от Германия и Австрия, а изложбата ще бъде официално открита от евродепутата Владимир Уручев и председателя на сдружение Единение Д.Е.Н проф. Живко Желев вечерта на същия ден от 18.30 ч. с демонстрация на ритуала Орфеево винопиене с български мавруд в музикален съпровод от  българска традиционна каба гайда и изпълнения на народната певица Валя Балканска. 

Форумът  включва два панела. В първият ще бъдат представени значението на нанотехнологиите за лична и национална сигурност, а  втората част ще бъде посветена на феномените и качеството на водата като основен елемент на холистичното земеделие. Тук ще бъде представена възможността за непрекъснато проследяване чрез енергията на Н-връзката между молекулите на водата.

По време на изложбата ще бъдат демонстрирани различни нанотехнологии срещу фалшификация на стоки и документи, проследяване на автентичност, персонализирана защита, разшифроване на изтрити маркировки, разчитане на скрити шифри върху метални повърхности и други иновативни методи, представени и прието в ООН и  внедрени пилотно в 5 европейски държави, сред които и България.

В рамките на една седмица всеки посетител ще има възможността да се запознае на място с машините, които служат за защита на документи и ценни книжа срещу фалшификация, срещу акцизни и данъчни измами, за холистично земеделие и за борба с организираната престъпност, трафика на оръжия и кражбите на МПС-та.

Споменатите технологии, които ще бъдат демонстрирани в ЕП са резултат от дългогодишната работа и сътрудничество на български и европейски учени, а част от тях са финансирани по Шеста и Седма  Рамкова програма  на ЕС за научни изследвания.