Промените в декларирането и плащането на данъци и осигурителни вноски, които действат през 2014 година, бяха дискутирани днес на работна среща между представители на НАП Видин и счетоводители от областта. Бяха зададени много въпроси от ежедневната практика на счетоводителите, на които служителите на НАП отговориха изчерпателно.
От 2014 година две от най-често подаваните от осигурители и работодатели месечни осигурителни декларации - образец № 1 „Данни за осигуреното лице" и образец № 6 „Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 от ЗДДФЛ", се подават едновременно. Приходната агенция приема двете декларации само ако декларираните месечни задължения с декларация образец № 6 са равни на изчислените задължителни осигурителни вноски, от подадените декларации образец № 1.
С посочените съпоставки на декларираните данни, освен улесняване на клиентите на приходната администрация, се минимизира и възможността за подаване на данни за осигурени лица, когато осигурителят не е декларирал в пълен размер задълженията си за осигурителни вноски. По този начин се цели намаляване на опитите за манипулиране на данните, подавани с декларация образец № 1, водещи до злоупотреби с фондовете на Държавното обществено осигуряване и със средствата на НЗОК.
Във връзка с решението на Конституционния съд, от началото на март 2014 г. плащанията на дължимите данъци и осигурителни вноски се извършват по 4 банкови сметки. Към всяка банкова сметка има открит по един нов код за вид плащане:
- 11 00 00 - за плащане за данъци (приходи на централния бюджет)
- 55 11 11 - за плащания за социалноосигурителните фондове към НОИ
- 56 11 11 - за здравни вноски (приходи към НЗОК)
- 58 11 11 - за плащания към фонд ДЗПО
На срещата бяха обсъдени често допускани грешки при попълване на платежните документи и начините за тяхната корекция. Представени бяха и електронните услуги на приходната администрация.
За гражданите и фирмите, които към момента на влизане в сила на промените в ДОПК - 04.03.2014 г., имат в данъчно-осигурителната си сметка надвнесени суми, е предвиден преходен период от 3 месеца. През това време те могат да подадат писмено заявление, с което да уточнят към коя от новите 3 сметки да бъдат пренасочени надвнесените суми.
"С подобни срещи се стремим да отговорим на очакванията на гражданите и фирми, за предоставяне на повече информация и разяснения относно плащането на дължимите данъци и осигурителни вноски, както и да насърчим доброволното плащане на публичните задължения към бюджета", заявиха след срещата от Офиса на НАП в гр. Видин.