Художниците от Арт група "Дупини" и журналисти от В. Търново започнаха тази сутрин почистването на Старата поща в района на Самоводската чаршия.
Посрещнаха ги постоянните “наематели” на пететажната сграда- семейство котки и "обесен" по време на студентски арт- форум преди две години глинен човек. Котараците дори не си направиха труда да се изнесат, а дружелюбно завъртяха опашки.
До 3 септември третият етаж на Старата поща ще трябва да бъде изчистен и подреден за предстоящия Минифестивал за съвременното изкуство. Определено художниците и студентите, които го организират ще имат много работа.
Построената по проект на архитект Белковски през 1934 г. сграда от 2005 г. е затворена от собственика Български пощи и е в много лошо състояние. На практика за нея времето е застинало, заедно със стрелките на часовник, спрял на 11:24 часа, неизвестно на коя дата.
Прозорците на помещенията са изпочупени, контактите изкъртени, няма ток и вода, боята е олющена и виси от стените на огромни люспи. За прахоляка и боклуците, които се търкалят из помещението, е излишно да се говори. Сред тях обаче направи впечатление старинен радиограмофон.
Собственикът е поискал от организаторите на културния форум да обезопасят максимално сградата и те ще го направят. Минифестивалът за съвременно изкуство "Старата поща" ще се проведе с подкрепата на Община Велико Търново, която финансира проекта на творците със 7720 лева.
Инициативата ще протече от 3 септември до 3 октомври, като включва детска творческа работилница, дебат за Бронзовата къща, студентски конкурс за скулптура, уъркшоп за културни политики и няколко изложби. Проектът ще стартира в началото на септември с постоянната изложба „Дупини”. Тя ще представи произведения, правени по време на всичките 10 пленера, които творческата група е организирала досега. В експозицията ще бъдат показани и две работи на Антонио Манфреди, който е директор на Музея за съвременно изкуство в Неапол и преди няколко месеца започна да гори картини от неговата колекция в знак на протест срещу орязаните субсидии за културния институт. Търновските художници също подкрепиха акцията на Манфреди, като запалиха свои творби пред паметника на Асеневци. На 6 септември ще бъде открита детската творческа работилница на тема „Комуникацията", водена от Катерина Милушева. В ателието малките художници ще трябва да нарисуват картина по темата: "Имало някога ... едно хартиено писмо запечатано в хартиен плик. Било необикновено защото...".
Паралелно с децата ще работят и студенти от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет. Техният проект е наречен "Майстор, калфа и чирак". Осем студенти ще се борят за участие в студентски скулптурен симпозиум в Южна Корея. Проектът „Старата поща или съвременните средства за комуникация" също е част от минифестивала. Утвърдени автори от България, Испания, Франция, САЩ, Швейцария и Нидерландия ще дойдат във Велико Търново, за да превърнат пространството на Старата поща в място за съвременно изкуство. Те ще творят във всички съвременни жанрове на изкуството със съдействието на фондация “Гауденц Руф”.
За 18 септември пък е планиран уоркшоп за културни политики, насочен към представители на общината, културния сектор и гражданите. Темата на разговора е свързана с необходимостта от гражданско участие в създаването и прилагането на местни и регионални културни политики. И още една дискусия ще има по време на фестивала. Тя ще бъде на 20 септември и е свързана с Бронзовата къща, която Пламен Деянов иска да изгради във Велико Търново. Три дни по- късно ще бъде презентиран филм на Георги Василев за фестивала в Габровци и каталога на събитието.
Художниците са предвидили представяне пред широка публика на идеята за „Европейска столица на културата" и цялата процедура по избора, както и презентация на два фестивала. Единият се нарича „Видеохолика" и е видео арт форум с международно участие. „Водна кула арт фест" е другата инициатива, която ще показва съвременни тенденции в експерименталните визуални изкуства от цял свят. На 3 октомври е прожекцията на филма „Пътешествие между два филма" и премиера на книгата на Рангел Вълчанов "Ура! Най-после и онемях!" с участието на автора.