Погват незаконни рибарски пристанища и съоръжения
Погват незаконни рибарски пристанища и съоръжения / netinfo

Незаконни се оказват по-голямата част от рибарските съоръжения и пристанища по българското черноморие, заяви областният управител Данчо Симеонов. В северния район има 56 малки съоръжения-мостове, кейове, буни, лодкостоянки и регистрирани над 860 плавателни съда. Липсата на актове за собственост и беззаконно построените рибарски съоръжения са причина областните управители на Варна, Добрич и Бургас да поискат промяна в нормативните документи като представят три предложения. Те са свързани със сформирането на работна група, която да изготви доклад за промени в законовата уредба, определянето на териториите, които да се актуват като публична държавна собственост с цел предоставянето им на регламентирани рибарски сдружения и регламентирането на нерегистрирани плвателни средства.

Идеята е да се възстанови държавната собственост, след това да бъде регламентиран броят на лодките и рибарските къщи да придобият чист и спретнат вид, заяви Симеонов. В последствие ще се премахната и незаконните рибарски съоръжения.

Към момента във Варненска област има две регламентирани пристанища, но те не отговарят на изискванията на проекта. Едното е Север експорт, което се намира между терминалите на базови масла и е частна собственост. Другото пристанище е в Бяла и по молба на кмета е разделено на рибарско “ Чайка”, което е общинска собственост и яхтено “ Св. Георги “, което е частна собственост, заяви Румен Арабаджиев - директор на Пристанщна администрация.

Набелязани са терени за изграждането на регламентирани пристанища във Варненска област, които обаче губернаторът за момента пази в тайна. Сред тях е такъв, който е държавна собственост и е в района на езерото.