„Квартал на културата”  никне край Варна
„Квартал на културата” никне край Варна / Дарик Варна, архив
„Квартал на културата” никне край Варна
68850
„Квартал на културата” никне край Варна
  • „Квартал на културата” никне край Варна

„Квартал на културата” ще се появи край Варна. Улици в курортен комплекс „Чайка” ще носят имената на видни варненци – хора на изкуството, реши комисията по култура на днешното си заседание.

Пътните артерии в района на Варненския свободен университет и спирка „Журналист”, които досега бяха само с номера, ще бъдат кръстени на поети, писатели, музиканти, творили във Варна.

„Дадохме имена на над 20 улици, с което завършихме именуването на този квартал. Направихме го знаково. Ден преди защитата на Варна за Европейска културна столица ние подаваме към нашите съграждани сигнал за уважението и паметта, която искаме да съхраним, на хората с изключителен принос за културата и изкуството в града”, изтъкна председателят на комисията Даниела Димова.

Три от улиците ще бъдат кръстени на знакови за варненската музикална култура творци – на Йорданка Тенчева, основател на Варненската опера, на оперния бас Стефан Циганчев, както и на диригента Емил Главанаков, отдал голяма част от творческия си път за изграждане на Варненския симфоничен оркестър.

Признание получиха също художниците Георги Каварналиев, Петър Урумов и Янко Маринов и поетът Иван Манолов, чиито имена ще се появят на уличните табели.

Две от улиците ще бъдат кръстени на актьорите Катя Динева и Илия Пенев.

Общинските съветници уважиха и предложенията улици в к.к. „Чайка” да носят имената на историка проф. Петър Ников и на проф. Атанас Иширков – роден и учил във Варна, географ, автор на стотици научни статии.

На табелите ще се появят още имената на Деша Рязкова – учителка по литература и първи директор на Девическата гимназия във Варна, и на Божил Райнов, също учител и автор на учебници по литература.

В списъка са имената и на четирима архитекти и инженери. Сред тях е създаделят на Катедралния храм „Св. Успение Богородично” уста Генчо Кънчев, който е ръководил строителството и на Мъжката гимназия във Варна. 

Улици в курорния комплекс ще бъдат кръстени и на арх. Атанас Несторов, по чиито планове са построени много жилищни сгради във Варна, и на арх. Торос Тороманян, автор на арменското училище във Варна и на църквата „Св. Саркис”.

Признание получи и френският строител и хидроинженер Адолф Жерар, ръководил строителството на Варненското пристанище, на чието откриване е присъствал лично през 1906 г.

На предишното си заседение комисията по култура реши четири улици в курортния комплекс да носят имената на ръководителя на строежа на Аспарухов мост инж. Цаню Цанев, на писателя Атанас Липчев, на поета Емил Иванов и на Катя Папазова, дългогодишния ръководител на театър “Златното ключе” към Общинския детски комплекс.