Какво щяхме да видим и спечелим, ако Варна бе избрана за културна столица на Европа
Какво щяхме да видим и спечелим, ако Варна бе избрана за културна столица на Европа / снимка: varna2019.bg

Избирането на Пловдив за Европейска културна столица през 2019 г. донесе разочарование за Варна. Престижното отличие ни се изплъзна на финала, а с това и възможността след 5 години целият континент да погледне насам, а хиляди творци и туристи да посетят града ни.

Какво щеше да спечели Варна, ако международното жури беше номинирало града за културна столица на Европа през 2019 г.?

Ползите за един град от спечелване на престижната титлата са и икономически. Оперативните разходи за организиране на събитието през следващите 5 години беше предвидено да надхвърлят 130 милиона евро, като най-много средства - 66 милиона евро, щяха да бъдат похарчени през 2019 г. Близо половината от тях(31,5 млн.) щеше да осигури Община Варна, става ясно от обявения условен бюджет, който е само оперативен и не включва капиталовите разходи и средствата, които ежегодно се отделят от бюджета за култура( приблизително 3 млн. евро).

Около 1/3 от средствата се очакваха от държавната власт(22,5 млн.евро). По европейски програми шяха да бъдат привлечени 5 млн. евро, а други 5,5 млн. - от частния сектор. От други местни власти се очакваха 2 млн., а 1,5 млн. евро Варна щеше да получи чрез наградата „Мелина Меркури". С нея се удостояват градовете европейски столици на културата, вместо съществуващата преди субсидия, с която се финансират градовете домакини.

Варна имаше шанс и да привлече един различен туристопоток, различен от този, който всяко лято срещаме в курортните комплекси. От това местната икономика щеше да остане повече от доволна.

Остава надеждата, че свързаните с културата капиталови разходи ще бъдат направени. Предвидени са реконструкция и модернизация на Летния театър и Филиала на Драматичния театър, изграждане на прозрачен покрив на вътрешния двор на Археологическия музей, изграждане във „Владиславово" на нова многофункционална зала с театър, киносалон, изложбена зала, музей и библиотека, нова изложбена зала на Природонаучния музей и обновяване на 7 читалища.

Очаквахме концерти на световни звезди и невероятно шоу върху вода

Екипът, работещ за каузата Варна 2019 - Бряг на вдухновението, заяви готовност да организира серия концерти на чуждестранни поп-изпълнители, специално издание на фоклорния фестивал, голяма архелогическа изложба и куп други културни събития. Сред тях и невероятно шоу върху вода и много световни имена във Варна.

Френската Компани Ильотопи щеше да постави невероятен спектакъл върху върху вода във Варненското езеро. Обещаха ни един от основателите на сетивния лабиринт Енрике Варгас от Испания, заедно с Театро Лос Сентидос, да се впуснат в едно вълнуващо изследване на ключови теми за общността чрез средствата на театъра.

Британците Дейвид Пърл и Крис Барез Браун, които са пионери в областта на човешкото развитие, с проекта „Улици на мъдростта" щяха да ни покажат улицата по един различен начин - като едно удивително място за учене.

„Опера в реално време" с артистичен съветник Питър Грийнауей щеше да ангажира съществуващата културна инфраструктура в града и множество открити пространства в един 24-часов спектакъл, който да ползва естествените звуци на града. Представления щяха да изнесат и едни от най-известните съвременни танцови компании - Ултима Вез (Белгия) с хореограф Вим Вандекейбус и компанията на британския хореограф Акрам Кан. От българските артисти нови авторски проекти бяха заявили хореографът Иво Димчев и режисьорът Явор Гърдев.

Шест световноизвестни имена, сред които Пол Макартни, Джереми Делър и Кики Смит, щяха да бъдат поканени да създадат свои произведения във временния скулптурен парк около пътническия терминал на пристанището.

Въпреки загубения финал, животът във Варна продължава. А добрата новина е осъзнатата необходимост от промяна и обновяване на града чрез култура.