Голямото училищно местене нажежи страстите в зала „Варна”
Голямото училищно местене нажежи страстите в зала „Варна” / Дарик Варна, архив
Голямото училищно местене нажежи страстите в зала „Варна”
68010
Голямото училищно местене нажежи страстите в зала „Варна”
  • Голямото училищно местене нажежи страстите в зала „Варна”

Десетки директори, учители и родители от четири варненски училища превзеха зала „Варна” в общината, а поводът бе планираното местене на учебни заведения в града. Промените се налагат най-вече заради дългогодишния конфликт между Математическата гимназия „Д-р П. Берон” и ОУ „Захари Стоянов”, който това лято ескалира и постави под въпрос началото на учебната година. Заради напрежението между двете училища бе съставена 13-членна работна комисия, която трябваше да излезе с предложения за решаване на казуса.

На днешното заседание на комисията по образование стана ясно, че са предложени два варианта. Единият е Математическата гимназия да бъде преместена в СОУ „Неофит Бозвели” в кв. „Младост”, а основното училище да остане в сегашната сграда. Според представителите на кметската администрация,  на Регионалния инспекторат по образованието и образователното министерство бъдещите математици и сега пътуват от различни части на града, а около училището в кв. „Младост” има добре организирана транспортна схема.

Другото предложение е в СОУ „Неофит Бозвели” да се измести Спортното училище, а в неговата сграда да бъдат настенени учениците от ОУ „Захари Стоянов”. Базата, която в момента делят основното училище и Математическата гимназия, ще остане за младите математици.

Родители на спортните таланти обаче скочиха срещу тези планове. Министерството на младежта и спорта, под чиято шапка е учебното заведение, също е настояло спортистите да останат в сегашната си сграда в кв. „Чайка”, при което възможен на този етап остава първият вариант.

И в двата случая се предвижда базата на СОУ „Неофит Бозвели” да бъде освободена. Плановете на администрацията са школото да бъде обединено с ОУ „Н. Вапцаров”, за да поеме децата от горната част на ж.к. „Възраждане”.

Тази идея на свой ред предизвика острата реакция на родители на СОУ „Н. Бозвели”, които шумно защитаваха училището на децата си. „На улицата ще излезем и ще стачкуваме, но училището няма да го дадем”, скандираха част от тях. Други попитаха къде децата на „Младост” ще ходят на училище след 5-6 години, като се има предвид увеличаващото се население в района и  запълнения капацитет на СОУ „Гео Милев”.

„Към момента няма никакви взети решения. Предлагаме само варианти за излизане от ситуацията. При всички случаи учениците, които се местят, ще бъдат настанени при по-добри условия от сегашните”, увери шефката на образователната дирекция в общината Лилия Христова.

Разнобой по въпроса имаше и сред общинските съветници. Д-р Ивайло Бояджиев се обяви против двата варианта, които той нарече неработещи. Според него може да се помисли за сградите на механотехникума и на Морското училище. Проф. Николай Джагаров пък е на мнение, че най-удачен е вариантът с преместването на спортистите в СОУ „Неофит Бозвели”.

Журналистът Веселина Савова припомни, че преди 1 година общината предостави безвъзмездно на държавата сградата на Спортното училище. „Вместо сега да получаваме писма от Министерството на младежта и спорта, че не са съгласни училището да бъде преместено, да се отиде в РИО и да се каже - Община варна е предоставила на държавата 15,20, 100 сгради и бъдете така добри да ни дадете сграда за решаване на проблема”, коментира тя.

По предложение на общинския съветник Медиха Хамза варненските избраници решиха да задължат кмета да изготви списък с имотите, които общината е предоставила на държавата. Те гласуваха още до 30 ноември да се състои обществено обсъждане, чрез което да се стигне до разрешаване на проблема със сградния фонд на училищата.

Каква беше атмосферата в зала „Варна”, можете да чуете
ТУК.

В проектодокумента за оптимизация на училищната мрежа е записано, че вбъдеще може да бъде разделена и двойката училища - ОУ „Г.С. Раковски” и ГПЧЕ „Йоан Екзарх”, като двете основни школа в ж.к. „Чайка” образуват едно ново. По този начин гимназията ще може да се развива според училищната си политика.

На по-късен етап би могло ОУ „Д-р Никола Димитров” във Варна да промени статута си на оздравително училище и да поеме децата от вилната зона на града и „Златни пясъци”, с което ще се облекчи приемът в кв. „Чайка”.

Двойката училища ОУ „Иван Вазов” и ПГЕ също може да бъде разделена. В този случай основните училища „Иван Вазов” и „Йордан Йовков” ще се преобразуват в едно, което ще се помещава в сградата на ОУ „Й. Йовков”.

Решение има и за двойката училища ОУ „П.Р. Славейков” и III ПМГ “Акад. М. Попов”. Двете школа могат да бъдат разделени чрез оптимизацията на Професионалната гимназия по машиностроене и транспорт /ПГМТ/ и Професионалната техническа гимназия /ПТГ/. Идеята е двете гимназии да се слеят, тъй като извършват обучение по сходни професии и специалности в едно икономическо направление.  ПТГ ще приеме ПГМТ, а в освободената сграда след необходимия ремонт може да бъде преместена III ПМГ “Акад. М. Попов”. В сегашната обща сграда на ОУ „П.Р. Славейков” и гимназията ще остане основното училище.

Двойката училища ОУ „Антон Страшимиров” и ПГИ „Д-р Иван Богоров” могат да бъдат разделение чрез преместването на гимназията в закритата Професионална гимназия по сградостроителство „Кольо Фичето”, а основното училище остане в общата им към момента сграда.