Книга представя най-добре съхранените в Европа двуетажни неолитни жилища
Книга представя най-добре съхранените в Европа двуетажни неолитни жилища / DarikNews, архив

Книгата, която представя археологическата сензация, че неолитните жилища в Стара Загора отпреди близо 8000 г. са били на два етажа, беше представена пред обществеността на областния град, в присъствието на авторския колектив на изданието.

Общинската администрация на кмета Живко Тодоров инициира и финансира извършените проучвания и издаването на научната публикация на български и английски език. Тя легитимира неолитните жилища, датирани от шесто хилядолетие преди Христа или в края на така наречения неолитен период в Тракия. Автор на „Двуетажна раннонеолитна постройка в селищната могила Окръжна болница в Стара Загора" е гл.ас Петър Калчев, археолог от Регионалния исторически музей в Стара Загора, ръководител на проекта.

Неолитните жилища са открити при археологически проучвания по време на строежа на Окръжна болница Стара Загора през 1968 г. Навремето са били опожарени, но въпреки това, цялата къщна посуда е останала незасегната, но затрупана под нападалите стени на древните жилища. Покъщнината се е запазила точно по този начин, по който са я оставили обитателите преди 8 хил. години. Тези неолитни жилища се смятат за най-добре съхранените от неолитната епоха в цяла Европа.

Книгата бе представена от редактора проф. д.и.н. Васил Николов. Според археолозите има безспорни доказателства, че постройката е двуетажна с дължина 10 м, широчина 5,60 м и височина минимум 7 м, с включено в нея покривно пространство. По думите му, до голяма степен това ще преобърне представата за ранния неолит, начина на живот на хората през тази епоха.

„И Община Стара Загора и РИМ са в дълг на проучването на най-древната култура по нашите земи. Ние правим максималното като специалисти да докажем, че тук, в тази част на Тракия, е едно ядро на европейската цивилизация. Община Стара Загора трябва да използва тази даденост на района, от това може да бъде направено много за имиджа на града, за да привлича повече посетители от цял свят", каза още проф. Николов.

Според доц.д-р Крум Бъчваров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е редактор на английския текст, книгата въвежда в обръщение нова научна фактология, но е написана достъпно и разбираемо за неизкушения от праисторията читател. Тя е с отлично полиграфично качество, което обслужва тесните научни интереси и добре представя постройката. В книгата е публикувана графична възстановка на сградата. Илюстрациите в нея са на старозагорския фотограф Цветан Четъшки, който е пристрастен към праисторията, по думите на Петър Калчев.

Кметът Живко Тодоров е поел ангажимент да бъде доизградена необходимата инфраструктура за пълноценното използване на обекта като туристическа атракция.