За по-малко от 36 часа от началото на електронното преброяване в страната са се преброили 400 000 граждани, съобщават от Националния статистически институт. Изключително големият интерес постави на изпитание техническата инфраструктура не само на НСИ, но и в страната като цяло.
Заседанието на Министерски съвет днес беше открито с темата за преброяването. Председателят на НСИ Доц. Мариана Коцева запозна министрите с хода на преброяването. Ресорният вицепремиер министър Симеон Дянков призова министрите от кабинета да подготвят писма-обръщения до министерствата си и подчинените им административни звена, служителите да се преброят по Интернет, тъй като така ще се спестят много време и средства, а и ще се улеснят българските граждани.
Писмо с такова съдържание изпрати и областният управител на Стара Загора Йордан Николов още в първия ден на преброяването до всички регионални структури в областта. Апел за електронно преброяване в извънработно време е отправен и към служителите в областната администрация.
По препоръка на НСИ специалистът по „Етнически и демографски въпроси" в Областна администрация Станимира Стойчева разговаря с ромски лидери, които потвърдиха положителната нагласа на ромите, относно преброяването и готовността им да съдействат на преброителите в региона. От сдружение „Свят без граници" също потвърдиха, че инициативата се приема добре сред населението от малцинствата. Част от екипа на организацията, която работи с ромите на територията на област Стара Загора, е ангажиран с извършването на преброяването на населението и жилищния фонд в региона. Оттам очакват кампанията да протече безпроблемно сред ромите.
Електронната преброителна карта може да се попълва 24 часа в денонощието до 24 ч. на 9 февруари 2011 г. При успешно приключване на попълването на преброителната карта се получава десетцифрен уникален код, който трябва да кажат на преброителя.
България е първата страна от Европейския съюз, която започна преброяването и една от седемте страни-членки, които въведоха и електронното преброяване.