/ БТА
В същото време в СОС бяха изслушани две от сметосъбиращите фирми, заплашили да спрат работа, ако не си получат неизплатените им пари

Сигнал до прокуратурата за нередности в завода за боклука на София ще подадат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет, съобщи на брифинг председателят на групата на ГЕРБ-СДС в Съвета Антон Хекимян. Това става в деня, в който в Столичния общински съвет бяха изслушани две сметосъбиращи фирми, които обявиха, че се готвят да спрат работа. По-рано днес кметът Васил Терзиев пък настоя Министерството на финансите да придвижи поръчките на Столична община за сметосъбирането в София. 

Заводът за боклука на София

Пред журналисти в сградата на СО Антон Хекимян заяви, че са в ход проверки на Регионалната инспекция по околната среда и водите и на Министерството на околната среда и водите. „Миналата седмица при проверка в завода открихме огромно нерегламентираното сметище от рециклируеми отпадъци, RDF бали, които вместо да са в циментовите заводи, гният под дъжда. Налице е ударно зариване на пластмасови бутилки и други отпадъци. Затова смятаме, че трябва да се извърши незабавна, спешна проверка от прокуратурата", категоричен е Хекимян.

Той призова компетентните органи да направят проверка. „Нека всички ние да отидем отново там, ако трябва още утре заедно с медиите, за да видим по какъв начин се почиства това сметище и къде отива незаконният боклук“, настоя общинският съветник. Той припомни, че в ГЕРБ са получили "половинчато обещание, че всичкият този боклук ще бъде изнесен и предаден на фирмите".

Хекимян съобщи, че той и негови колеги отново са посетили завода и околностите около него в петък, събота, неделя и вчера. "Малки камиончета се товарят от багерчета и тези камиони директно се заравят на клетка 1, 2, 3, 4, директно се депонират на столичното сметище, което се запълва ударно абсолютно незаконно", смята общинският съветник, според когото "Терзиев се опитва да замаже престъплението си с още престъпление, защото това е нарушение на закона и няма как да бъде прикрито".

Столичният боклук, за който всички плащаме, се разнася из завода и нерегламентирано се трупа на сметището. Дронът, който пуснахме вчера, откри второ незаконно сметище на 300 метра от първото, твърди Хекимян.

Анна Стойкова от групата на ГЕРБ-СДС заяви на брифинга, че за пореден път отправят предупреждение за това, че един добре функциониращ съвременен завод, който работеше като непрекъснат процес близо осем години, вече се е превърнал в гротеска.

„Това видяхме по време на нашето посещение в завода през миналата седмица. Много е жалко, когато една работеща машина се спъва от самите управляващи“, каза още Стойкова. Според нея е недопустимо заводът да бъде докаран в такова положение. От повече от година сме свидетели на неспазване на технологичния процес и на законодателството. Не искат да признаят своите грешки, но цената, която ще плати обществото, е сериозна, предупреди Анна Стойкова.

Лорита Радева, Антон Хекимян, Анна Стойкова, Драгомир Младенов БТА

Ваня Тагарева, също общински съветник от ГЕРБ-СДС, припомни, че от групата са поискали миналата седмица извънредно заседание на СОС по темата за завода за отпадъци, което ще се състои в петък.

„Чуваме за отнемане на лицензи на сметосъбиращи фирми, като, ако това стане, кой ще извозва контейнерите с отпадъци“, попита Тагарева. Тя твърди също, че срещу директора на Столичния инспекторат Николай Недялков има съдебно производство.

Според Тагарева се подготвя изключване на една от фирмите за събиране на отпадъци за сметка на друга фирма, на която през последната година отменят актове, съставяни от служители на Столичния инспекторат във връзка с установени нарушения.

Ще спрат ли работа сметосъбиращите фирми в осем района? 

Междувременно на заседание на Комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори в Столичния общински съвет бяха изслушани ръководствата на сметосъбиращи фирми, които изразиха готовност за протест.

Две от фирмите - "ЗАУБА“ ЕАД (която обслужва „Люлин“ и „Красно село“) и ДЗЗД "Грийн Партнърс-БКС" (обслужваща "Илинден", "Надежда", "Сердика", "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне"), миналата седмица предупредиха, че може да спрат работа на 19 май, тъй като Столичната община им дължи близо 9 млн. лева. Те обаче решиха да дадат отсрочка и да вземат решение след днешното изслушване.

В рамките на комисията днес бяха подложени на гласуване две процедурни предложения. Едното беше на общинския съветник от групата на "Продължаваме Промяната - Демократична България" Симеон Ставрев за отлагане на изслушването до присъствие на директорите на фирмите, което не беше прието. Второто предложение беше на председателя на комисията и независим общински съветник Красимир Гълъбов за изслушване на представителите на двете фирми, но без последващи въпроси. Предложението беше прието.   

Общинските съветници изслушаха Анастасия Йовева, която е правен консултант на двете дружества. Тя заяви, че основният проблем със Столичната община е комуникацията. По думите на Йовева двете фирми се намират в ситуация, в която не могат да плащат заплатите на служителите си поради забавените разплащания от Столичната община.

Пред журналисти Йовева обясни, че просрочени задължения на Столичната община за приета дейност на двете фирми са в размер от близо 9 млн. лв. Правният консултант на фирмите смята, че неприетият бюджет на Столичната община за 2025 г. не е основание за забавените плащания. Ние имаме фактическа невъзможност да продължаваме дейността си, да извършваме необходимите разплащания във връзка с тази дейност и съответно проблемът идва оттам, че Столичната община е трябвало да прецени как да планира разплащания, които са факти през миналата календарна година, добави тя. Йовова апелира Столичната община да направи частично плащане.

Другият изслушан представител на двете сметопочистващи фирми беше Екатерина Дудова, която каза, че няма политически мотиви зад исканията им Столичната община да направи дължимите разплащания, а че те са само финансови. Двете дружества са извършили дейности, които са приети с двустранни протоколи от Столичната община от декември досега, но не са заплащани, добави Дудова. По думите ѝ в двете дружества работят повече от 1000 души. "По този начин не можем да продължим работа, както и да плащаме заплатите на служителите си", каза тя.  

Пред журналисти зам.-кметът по екология Надежда Бобчева обясни, че през тази година представителите на тези две фирми, които днес са изслушани на комисията, многократно са изпращали писма до Столичната община, че прекратяват дейността си от следващия понеделник. Исканията им бяха да индексираме с 50% сегашния им договор, добави Бобчева. "Този понеделник така и не дойде, съмнявам се, че изобщо ще го има, но рекетът продължава и през миналата седмица се възползваха и от хаоса с транспортните протести", каза зам.-кметът. 

Бобчева посочи, че представителите на фирмите са казали, че никога не им се е случвало да имат забавяне на плащанията през предишното управление на Столичната община. "Това ме навежда на мисълта, че са били любимци на предишните управляващи", посочи зам.-кметът. Тя обясни, че от началото на този мандат до април тази година наложените санкции на тези фирми са на стойност почти 1 млн. лв., което се дължи на това, че заложените санкции от старите им договори са в много малък размер, иначе биха могли да са много по-големи. По думите ѝ тези фирми са едни от основните нарушители. 

Зам.-кметът по екология отрече твърденията на представителите на фирмите, че не са били приети и изслушани. С тях са водени вече няколко разговора, както и им е било обяснено, че без приет бюджет Столичната община разполага с определени лимити, в рамките на които може да разплаща, обясни Бобчева. Тя добави, че тези фирми не са единствените, към които Общината дължи пари, но няма други фирми, които да заплашват, че ще спрат работата си. Бобчева посочи, че Столичната община е един от най-надеждните контрагенти и веднага след приемането на бюджета ще направи разплащанията. 

Комисия екология СОС изслушване сметосъбиращи фирми
БТА

По-рано от общината съобщиха, че са дали три дни на Министерството на финансите да се произнесе по обществените поръчки за сметопочистването. Поръчките са предоставени на 26 март март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на МФ - за задължително становище (със стандартен законоустановен срок до 9 април), преди обявяването им. След тази дата Столична община е изпратила две официални напомнителни писма и е осъществила многократна оперативна комуникация.

БТА