Епиграфът Николай Шаранков е разчел врязания надпис на старогръцки език на мраморен постамент, открит при строителни работи в крепостта „Туида” в Сливен . Това съобщи днес директорът на Регионалния исторически музей Николай Сираков.
Предварителният прочит на надписа гласи ”[-] Верий Валент (или Вар?)[посвети/постави]…като благодарствен дар за себе си и за близките си…» Ученият посочва, че посветителят е римски гражданин с три имена, от които първото, което е било изписано в началото на реда, не е записано; гентилното име е сравнително рядкото Verrius; когноменът, който започва с Va-, е може би Valens или Varus и също е несъмнено римски. Според формите на буквите надписът може да се датира във ІІ век.
Директорът на музея Николай Сираков уточни, че мраморният постамент е открит при разчистване на насипите и растителността в началото на реставрацията и консервацията на крепостта Туида. „От надписите научаваме, че селището е емпорион (тържище) и в него е съществувало светилище на Зевс. При първото проучване е разчетено името на антично селище Туида, през 1987 г. - Суида, съществувало на територията на Сливен.
Новооткритите архитектурни детайли подчертават, потвърждават хипотезата за съществуването на античен храм в който хората са поставяли благодарствени знаци”, каза Сираков.
При разчистването сега освен постамента с врязан надпис на старогръцки, са открити и оброчна мраморна плочка на тракийския конник, много архитектурни детайли от камък и мрамор – части от колони, бази на колони, хромели и други паметници с религиозен характер.Те ще бъдат експонирани в новоизграден лапидариум, на място в крепостта.