За един месец НАП - Ямбол запорира повече от 10 новоразкрити банкови сметки на фирми и физически лица с големи просрочени данъчни и осигурителни задължения. Действаме бързо и прилагаме тази принудителна мярка с цел париране на опитите длъжници да откриват за кратко време нови сметки, по които се превеждат очаквани от контрагенти плащания, а после сметките се закриват, коментираха от приходното ведомство. Това е един от начините, чрез който лица с неплатени данъци и осигуровки се опитват да укриват приходи, да продължават дейността си без обаче да се погасяват натрупаните задължения.
Данъчните разполагат с навременна и пълна информация за всяка една нова банкова сметка и съгласно правомощията им предприемат необходимите мерки, така че фискът да не бъде ощетяван след като има реални плащания към хора и фирми с натрупани задължения. Все повече длъжници осъзнават, че е по-добре за тях да подпишат споразумение за разсрочено плащане и редовно да внасят към НАП договорените суми, отколкото да се опитват да играят на криеница с Агенцията, коментират от НАП.
Над 70 % от фирмите–длъжници от област Ямбол са започнали погасяване на задълженията си за данъци и осигуровки към НАП, след напомняне по телефона и лични срещи. НАП Ямбол продължава непрекъснатия финансов и фискален мониторинг на 147 фирми, които формират списъка на най-големите длъжници на приходното ведомство.
От началото на годината чрез доброволно погасяване, както и вследствие на действия на публичните изпълнители, са внесени близо 63 000 лв. просрочени публични задължения. Проведени са 84 телефонни разговори със задължени лица, като 71 от тях са платили задълженията си , след предприетите мерки на инспекторите и публичните изпълнители от Офис Ямбол. Лични срещи са проведени с 30 управители на фирми със задължения над 100 хиляди лева. Разпращат се и покани за доброволно изпълнение. Мерките за повишаване събираемостта на просрочени публични вземания продължават.