Търговище – срещи от двете страни на Дунав
Търговище – срещи от двете страни на Дунав / netinfo
Търговище – срещи от двете страни на Дунав
51366
Търговище – срещи от двете страни на Дунав
  • Търговище – срещи от двете страни на Дунав

Тези дни от Румънския град Търговище се завърна делегация от побратимения едноименен град в България. Те занесоха там своето дарение от над 1100 учебници, учебни помагала, книги с литература и детски приказки, електронни носители с българска музика и други.

Търговищката делегация включваше представители на няколко културни институции - училище, библиотека, вестник. Всъщност идеята за дарението дойде, след като стана ясно, че в румънско Търговище живеят много българи, които искат децата им да учат български език. Отвоювали са си правото да имат читалище и сега искаха да имат и библиотека с български книги. В нашето Търговище вестник „Търговищки Новини" поде кампания за събиране на дарения от книги с българска литература и детски приказки. Към нея се присъединиха общинската администрация, регионалната библиотека „Петър Стъпов", училища, местни фирми. Кметът на Търговище д-р Красимир Мирев реши да спонсорира пътуването и дарителите сами да занесат дарението на румънските българи. Какво видяха там, какви са техните впечатления - разказва главният редактор на вестник „Търговищки Новини" Божидар Николов.

Не ще и дума, че очакванията за среща със сънародници отвъд Дунава, които живеят в побратимения с нас тамошен град Търговище, будеха предварителни вълнения. Кои са тези хора? Какво мислят и знаят за България? Чувстват ли се българи? Хубаво е, че очакванията ни за вълнуващи срещи и трайни спомени се оправдаха. В основата беше дарението, което поднесохме на паметния трети март, участието ни в големия празник „Тудорица" - своеобразен преглед на конните впрягове, каруци и собственици на коне.

Вълнуващо беше да видим как потомци на някогашни българи са отвоювали собствена земя, на която строят домове и сеят зеленчуци, сграда за читалище, в което вече бяха подредили етнографска сбирка. С нашето дарение пък от над 1 100 учебници, книги, учебни пособия, електронни носители с българска музика и песни беше поставено началото на библиотеката.

За стойността на празника, в основата на който са тукашните българи и случилото се говори и фактът, че беше отслужена тържествена литургия от български и румънски свещеници в една от големите църкви на град Търговище. На литургията, водена и на български език, присъства изпълняващият длъжността посланик на България в Румъния Александър Филипов Той беше гост и на тържествата, и на концерта от самодейци към читалището, а мнозина от тукашните българи лично го познаваха.

За три дни видяхме и преживяхме много, създадохме приятелства, но по-важното е, че усетихме духа на българското навсякъде - в домовете, където отседнахме, в непринудени разговори за минало и настояще, в разбиранията ни за живота от двете страни на Дунав, който не се различава много. Усетихме, че традициите на българското са живи, че тукашните хора, които някога правителството на Чаушеску е принуждавало да се пишат за сърби, помнят, тачат и пазят в душите си българското си начало. С две думи, в българско и румънско Търговище, от двете страни на исторически свързващата ни река, живеят като побратими истински българи.

Българската делегация е била впечатлена още от чистота на града, от гостоприемството на семействата, при които са били отседнали. На тръгване българи от двете страни на Дунав са си обещали гостуванията да продължат и занапред.